С ваучери непълнолетните майки получават детските помощи в натура

Публикувано на вт, 5 ян. 2016
1794 четения

Парите се дават само за храна, облекло, обувки, учебници, такси за детски заведения и други, необходими за детето

С промените на Закона за семейните помощи за деца от юли т.г. непълнолетните майки вече получават детските добавки в натура, съобщи Мая Пешева, шеф на дирекцията за социално подпомагане във Велико Търново. Те се получават чрез ваучери, които се издават от Агенцията за социално подпомагане и са обезпечени със средства от държавния бюджет. Стойността на един ваучер сега е 35 лв. и той може да се използва само за закупуване на храна, облекло, обувки, бебешки принадлежности, козметични и хигиенни материали, учебници и учебни пособия и други стоки, необходими за детето в училище, предучилищна група, детска градина или детска ясла. Потребностите се преценяват от дирекцията за социално подпомагане.
Непълнолетните майки или техните законни представители получават от дирекцията два екземпляра от ваучера, които се предоставят на търговеца или доставчика на услугата. Третият екземпляр остава при “Социално подпомагане”. Пешева предупреди, че изрично се забранява закупуването на стоки, които са извън определените във ваучера. Това се отнася най-вече за цигари, вино, спиртни напитки, пиво. Ако покупката е по-евтина от номиналната стойност на ваучера, на майката не се връща разликата в пари.
След пазаруване с ваучер, търговецът отчита продажбата чрез издаване на фискален или системен бон и трябва до 5-о число на месеца, следващ месеца на извършените продажби, да подаде в дирекцията за социално подпомагане заявление за изплащане на дължимите суми. Освен това търговецът прилага още опис на ваучерите и по един екземпляр от тях, оригинал на фактура за дължимите суми и подробен опис на продадените стоки и услуги, а също и банковата си сметка. В срок до 5 работни дни от получаване на заявката, след проверка “Социално подпомагане” извършва превода на парите. В случай, че отпечатаните редове в документите не са достатъчни за подробно описание на продадените стоки или услуги, към фактурата може да се приложи отделен опис. За повече подробности Пешева посочи телефоните – 062/630 045, 062/630 046 и 0882 826 360. На тях отговарят съответно Поля Димитрова, Ваня Габровска и самата Мая Пешева.
Ваучерите се издават месец за месец и имат срок. Тези, които ще раздаваме сега, ще са валидни до края на февруари 2016 г., каза още директорката. Ваучери ще се раздават до навършване на пълнолетие на майката. Ценните книжа са валидни за всички магазини, стига те да са заредени със стоките, упоменати в документа. Сега във Великотърновската община има четири непълнолетни майки, които са по две в старата столица и село Водолей, уточни Пешева. Впрочем след промените на Закона за семейните помощи, децата, родили деца, са били шест, но през август и септември две от тях са навършили пълнолетие и след това са попаднали в общия раздел за социално подпомагане.

От 1 януари 2016 г. семейните помощи вече ще се дават за брой отглеждани деца

За първо дете се полагат 37 лв., за две – 85 лв., за три – 130 лв., за четири – 140 лв., и за всяко следващо сумата се увеличава с 20 лв. Но ако една непълнолетна майка има две деца, тя ще получи ваучер на стойност за 85 лв., даде пример директорката. Тези суми вече са регламентирани със Закона за държавния бюджет за 2016 г. и се отнасят общо за детските надбавки.
Когато една непълнолетна девойка стане майка, то автоматично се прекратяват детските помощи, които нейната майка получава, и се предприемат мерки по Закона за закрила на детето.
Мая Пешева посочи още, че да се получават семейните помощи за деца, задължително условие е семейството да живее и отглежда децата си в България. Освен това живеещите без брак на един адрес вече се смятат за семейство, като се търси доходът и на бащата при определяне на детските добавки. За целта ще се правят проверки, тъй като “Социално подпомагане” има законов достъп до база данни на “ГРАО”, откъдето става ясно, че родителите живеят на един и същи адрес.
А има един проблем и той е, когато семейства с брак укриват доходи. При подаване на молбите за детските помощи, родителите посочват ниски суми, за да се вместят в 350 лв. на член от семейството, които са пределът за получаване на социалните добавки. В същото време бащите или майките са собственици на верига от скъпи магазини.
От друга страна, за да се получават редовно детските помощи, детето трябва да посещава редовно подготвителната предучилищна група или училището. Ако в детската градина се направят повече от три дни неизвинени отсъствия, а в училище – 5 дни, и това се случва три последователни месеца, ние прекратяваме изплащането на детските помощи, поясни Пешева. Добавките се спират също, ако в рамките на една календарна година такива отсъствия са направени шест пъти. Семейните помощи се възстановяват едва след изтичане на една година. В тази връзка нека майките не бъдат изненадани, когато им спрем детските добавки заради неизвинените отсъствия, добави Пешева.
Директорката на “Социално подпомагане” обаче успокои майките, които са подали молби за детски добавки през 2015 г., че те няма да подават нови заявления от 1 януари 2016 г. във връзка с промените в Закона за семейните помощи за деца. Ние ще удължим автоматично този срок до навършване на година, но родителите са задължени да ни уведомят, ако са настъпили промени в семействата, като смяна на местожителството, заминаване на работа в чужбина, развод и др. Това трябва да стане до един месец от самата промяна.
С промяната в Закона за семейните помощи за деца

майките студентки вече получават помощите от 2880 лв. на два пъти.

До промените тези пари се даваха наведнъж и има много случаи, когато младите майки се записват в университетите, за да получат помощите. След това не продължават образованието си. Сега след 1 август половината от средствата се дават при раждане на детето, а останалата част – при записване на следващ семестър или при завършване на висшето образование, но не по-късно след година от раждането. Тук става въпрос за майки студентки, които не са осигурени социално, не получават обезщетение за бременност и раждане и следват редовно.
За 2014 г. сме подпомогнали 183 майки студентки за 187 деца. Изплатени са 527 040 лв., отчете Пешева. За 9-месечието на 2015 г. тези майки вече са 69 със 72 деца, като са изплатени 198 720 лв. За сравнение със същия период на миналата година майките  студентки са били 113. И при тях важат условията детето да бъде отглеждано в България от майката, а тя да учи в акредитирано висше училище, създадено при условията на Закона за висшето образование, обясни Мая Пешева.
От 1 юли 2016 г. се променя доходът, по който се определяха детските помощи. Сега прагът е 350 лв. на член от семейството, но след шест месеца става 400 лв. С промяната се очаква да се увеличи броят на семействата, които получават детски надбавки.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново