С питка и сол посрещнаха участниците в Летния семинар по български език и култура

Публикувано на пн, 11 юли 2022
398 четения

С питка и сол, много усмивки и положителни емоции във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ тържествено беше открит 45-ия Международен летен семинар по български език и култура. В тазгодишното издание на форума участие ще вземат 80 участници от 29 държави, разположени на 4 континента – Европа, Азия, Америка и Африка.

„За мен е удоволствие да ви приветствам с „Добре дошли!“ в старопрестолния град В. Търново, в духовната столица на България. По традиция през месец юли започва нашият семинар и така – за 45-ти път. Събират ни желанието да научим още един език, на който да се разбираме и Моята България, която в този месец е най-гостоприемна, радва се на най-много гости от различните краища на света, дарява ги със светлина и топлина, омайва ги с красотата на своята природа, с песента на птиците, с езика, историята и културата на един древен европейски народ.

За тези дни, в които ще сме заедно, границите помежду ни ще се стопят, преградите и предразсъдъците ще изчезнат, а словото и общуването ще градят мостове на приятелство, защото както казва писателят Иво Андрич, всичко е преминаване, мост, а цялата ни надежда е на отсрещната страна“, каза в приветственото си слово проф. д-р Бонджолов, ректор на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и директор на семинара. Според него след тези 45 години форумът става все по-добър. Така е и с участниците в него, повечето от които идват за втори път, а много от тях и за пореден. Ректорът сподели, че има много да се работи по уеднаквяването на стандартите в преподаването на български език за чужденци – да има едни учебници, еднакви тестове и единен сертификат, припомняйки, че в занятията екипът от преподаватели ще работи по учебници на ВТУ, създадени под общата редакция на проф. Стоян Буров.

Сред участниците в семинара за пети път е Карим Абделати от Египет. Първото му гостуване е точно преди 20 години и тогава той се влюбва във В. Търново и България. Така започва да учи български език, а сега го владее повече от добре. Казва, че постоянно го доусъвършенства говорейки с приятели – българи, гледайки новини за България и слушайки българска музика.

„Когато съм в Египет, аз пак не съм далеч и винаги гледам да се интересувам и да зная какво става в България. Много искам да дойда да живея във В. Търново и дори се наричам Карим Търновски“, споделя египтянинът и добавя, че харесва всичко в България – държавата, хората, храната и най-вече старата българска столица, към която изпитва огромна любов. Неслучайно, за да не губи връзката си с България, той е избрал да защити докторантура в университета си, свързана с делото на светите братя Кирил и Методий.

Друг любопитен участник в семинара е студентката Мая Юса от Япония, която е на 21 години и учи eкология. Тя живее в Йокохама, а баща й Богдан е от София. Казва, че той държи да говорят на български вкъщи и това определено си личи, защото Мая се справя много добре. Студентката споделя, че спазват българските традиции и обичаи и винаги празнуват Великден, Баба Марта, Коледа и други празници. Юса обича роднините си в България и с удоволствие би дошла да живее в родината си, но преди това трябва да завърши университета в Япония.

Николай ВЕНКОВ
сн. Бранимир БОНЕВ

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново