С много игри и забавления премина спортният празник на Ксилифор

Публикувано на пн, 10 окт. 2022
729 четения

С много игри и забавления премина спортният празник в парк “Ксилифор”, който е част от кампанията “Движи се и победи”. Хубавото време събра стотици деца и възрастни, които се забавляваха заедно в различни атрактивни състезания и предизвикателства. Първият етап от есенния дял на инициативата стартира с поход по новоизградения туристически маршрут “Вали компютърс”, който започва от село Шереметя, минава през хълма “Момина крепост” и се спуска до централната зона на Ксилифор. Оттам обратно през Разсадника се отива към Шереметя, а дължината на целия маршрут е 5800 м, обясни секретарят на ТД “Трапезица – 1902” Георги Димитров. В събота новата пътека беше официално открита и по нея преминаха първите туристи.
В спортно-туристическия празник се включиха деца от различни училища и от социалните услуги в община В. Търново. Програмата започна в 08,30 ч. с улов на риба за деца до 14 години, организиран от ЛРД “Сокол 1884”. А победител в надпреварата стана Ивелина Иванова от ловно-рибарското дружество, неин подгласник е Дочо Трифонов от ЦНСТ. Третото място си поделиха Християна Пенчева и Мартин Колев от ЛРД “Сокол 1884”.
В щафетните игри най-бързи при учениците от 1 до 4 клас се оказаха състезателите от ОУ “Бачо Киро”, следвани от връстниците им от ОУ “Димитър Благоев”. Третото място отиде при отбор “Таралежите” от ОУ “Св. Патриарх Евтимий”. В категорията 5-8 клас призовото място завоюваха Емре Атев, Серджу Атев, Стойка Ивова и Павел Георгиев от ОУ “Христо Ботев”.
На второ място се класираха Емили Илиева, Йоана Конакчиева, Мария-Никол Калайджиева и Николета Хълтева от ОУ “Д-р Петър Берон” – Дебелец. Трети са Александър Георгиев, Никол Аврамова, Ванеса Соколова и Виктория Миткова, също от училището в Дебелец, а на четвърто място са Елка Трифонова, Габриел Генчев, Дочо Трифонов и Едан Октайл от Център за настаняване от семеен тип в старата столица.
Спортен хъс и желание за победа показаха и участниците в надпреварата лъвски скок. Състезанието беше разделено на две категории за момчета и момичета. При състезателите 1-4 клас победители са Пламена Китанова от ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, която е първа, Виктория Димова от същото училище се класира втора, а Елка Трифонова от ЦНСТ е на трето място. При момчетата се отличиха Владимир Николов, Станислав Ненков и Стоян Витанов, и тримата от ОУ “Бачо Киро”.
При по-големите първо място при момчетата и момичетата спечелиха Едмонд Атев от ОУ “Хр. Ботев” и Николета Хълтева от ОУ “Д-р Петър Берон”, на второ място са Никола Китанов от ОУ “Св. Патриарх Евтимий” и Мария-Никол Калайджиева от ОУ “Д-р Петър Берон”. На трето място са Емре Атев от ОУ “Христо Ботев” и Емили Илиева от училишето в Дебелец.
Своите умения на шахматната дъска показа Владимир Чеканов от Украйна, който спечели първо място в състезанието, организирано от ШК “Асеневци”. Негови подгласници станаха четвъртокласникът Калоян Стоянов от ОУ “Димитър Благоев” и Калоян Пламенов – 5 клас в СУ “Емилиян Станев”. При състезанието по бадминтон победители са Кристиян Иванов и Александър Маринов, които се класираха на първо място, следвани от Александър Терзиев и Глория Иванова, които са втори, а третото място отиде при Жанета Петрова и Илияна Маламова.
При волейбола на първо място са Илияна Маламова, Еда Ердоган и Жанета Петрова – ученички от старата столица, а на второ място са Емили Иванова, Йоана Конакчиева и Мария-Никол Калайджиева от Дебелец.
Голям интерес предизвикаха и останалите центрове на предизвикателствата – стрелба с лък, тролей над езерото, дартс и туристически каяк. Сред най-атрактивните забавления за участниците бе въжената градина, която събра малки и големи търсачи на силни усещания. Сред тях бяха и учениците от 1 г клас на ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, които заедно с класния си ръководител Силвия Пенева преминаха всички подвижни препятствия на първото ниво, което е на 7 метра височина и изисква смелост, ловкост и отлична координация. Преди това децата се включиха и в другите центрове на предизвикателствата.
По традиция от РЗИ отново раздаваха здравно-информационни материали и измерваха кръвното налягане и дишането на всички желаещи. Своя индекс на телесната маса измериха 40 души, уточни д-р Светлана Моминска от РЗИ.
Вторият етап на “Движи се и победи” ще се проведе на 15 октомври с поход от село Беляковец през село Самоводене до Преображенския манастир, а третият етап ще се състои на 22 октомври с преход от В. Търново до Петропавловския манастир.
Кампанията “Движи се и победи” се провежда за двадесети път. Организатори на инициативата са РЗИ, Община В. Търново, ТД “Трапезица – 1902”, Младежкият дом и преминава под егидата на председателя на Великотърновски общински съвет.