С гергьовски празник отваря врата храмът “Свети Георги в Арбанаси

Публикувано на ср, 6 май 2015
736 четения

Църквата от XVI век е най-сложният обект в историята на реставрацията в България

Арбанашкият храм “Свети Георги”, който вече около 60 години не посреща богомолци и посетители, отново ще отвори врата на Гергьовден. В чест на празника в 10 часа в църквата започва богослужение. След това в двора по стара българска традиция малки и големи, стари и млади ще могат да се полюлеят на гергьовски люлки. Тържеството се подготвя от кметството и читалището в Арбанаси и ще се превърне в истински празник за децата.
В чест на храмовия празник ще бъде представена и мобилна изложба, която разказва с фотоси и документи за историята и обновяването на уникалния паметник на културата. Художникът Катя Буланова ще разкаже подробно за реставрацията на стенописите. Тя бе част от екипа, който участва в спасяването и експонирането на неповторимата живописна украса на храма.
Културният паметник беше изцяло обновен от Министерството на културата с европейски средства, но заради бюрократични неуредици вече две години стои затворен. От Община Велико Търново поискаха храмът да им бъде предоставен за управление и стопанисване, но решение на правителството все още няма. Затова официално обектът не е въведен в експлоатация. По настояване на търновския кмет Даниел Панов обаче църквата отново ще се превърне в забележителност за туристите.
“Трябва да се завърши ремонтът на електрическата инсталация в храма. С пари по проекта дворът беше озеленен, засадиха декоративни храсти и дървесни видове, а сега всичко бе обрасло. Затова отново трябваше да облагородим мястото”, коментира кметът на Арбанаси Тошо Кръстев. Той сподели, че през последните 2 г. той е съхранявал ключовете за паметника, но преди около два месеца ги е предоставил на директора на Регионалния исторически музей Иван Църов. В Арбанаси има пет църкви, два манастира и две старинни къщи, които показват бита на селото отпреди два века, а със “Свети Георги” маршрутът на туристите в архитектурния резерват ще се увеличи с час и половина.

Тъжната история на старинния храм “Свети Георги” в Арбанаси започва през 1971 г. Тогава Министерството на културата възлага на италианския реставратор Серджо Пигацини да обнови уникалните стенописи на църквата и да учи българите на занаят. Отпускат му 250 000 долара и му предоставят подходяща къща и ателие за работа. Той сваля фреските, но решава, че нашата държава не му е подсигурила достатъчно удобства и завежда дело срещу България. За да избегне скандала, министерството дава исканото обезщетение, но проектът е прекратен. Неповторимите образци на възрожденската живопис са складирани в помещение близо до храма. Около 40 години те бяха съхранявани в насипно състояние под течащ покрив.
През годините много хора са били ангажирани с този проблем, създадени бяха какви ли не комисии, но до конкретни действия не се стигна, защото състоянието на стенописите е повече от окаяно. Затова по оценката на специалистите “Свети Георги” е най-сложният обект в историята на реставрацията в България, който е изпълнен на изключително високо професионално равнище. За голяма част от фреските се считаше, че са почти необратими. Реставрационният екип обаче направи невъзможното и сега около 90 на сто от стенописната украса е възстановена и върната на място, не без гордост споделя Катя Буланова. При първата реставрация през 70-те години са свалени 300 кв.м от фреските, а сега на оригиналните им места са върнати 180 кв. от стенописите.
Екип от шестима реставратори с над 20-годишен опит сглобяваха парче по парче великолепните фрески от края на XVII или началото на XVIII век. Те успяха да върнат върху източната стена на притвора сцената “Страшния съд”, която е най-голямата композиция в храма. Тя е с площ около 20 кв.м и е рисувана през 1701 г., когато тази стена е била външна за църквата, обяснява Катя Буланова.
Около половин година продължи усилената работа на специалистите по стенописите. “Първоначално трябваше да почистим от мазилката гърбовете на всяко от рисуваните късчетата. След това ги подреждахме върху стъклофибърна мрежа, за да ги уплътним. В участъците, където фрагментите бяха унищожени, с колегите попълвахме белите петна по снимки от 60-те години”, разказа реставраторката. Сега възстановената живописна украса покрива стените от наоса, пространството около притвора и северната галерия. Върху тях са представени три иконографски цикли – “Великите празници”, “Страстите Христови” и Следпасхалния цикъл.
Храмът “Свети Георги” се намира в югозападната част на Арбанаси и е една от петте известни църкви, превърнали селището в един от големите центрове на Православието и дом на десетки национални паметници на културата. Храмът представлява масивно изградена каменна постройка с размери 21 на 10,05 м, покрита с двускатен покрив. Църквата е еднокорабна, едноапсидна, с притвор от запад и галерия от север. Входът е от север и въвежда в галерията. В този си вид светинята е издигната в края на XVII или началото на XVIII в. – между 1700 и 1709 г.
Надпис над вратата на западната стена на наоса съобщава кога е завършено зографисването на храма. Той гласи: “Възобнови се и изписа този божи и всепочитан храм на светия славен великомъченик Георги победоносец и чудотворец със спомоществуванието, труда и средствата на благочестивите и православни християни и епитропа господин Недялко, Димитър йерей, Стамо йерей и хаджи Тодор, Тодоран, Тодора и завърши изписването в лето от Христа 1709, от Адама 7218, рукою даскал Христо и Стойо. Подписа се сия църква в лето от Христа 1710”.
При археологически и архитектурни изследвания е установено, че в обема на сегашния наос е съществувал по-ранен храм. Той се е състоял от олтар, наос и притвор, които са били масивно засводени. Издигането му се отнася към втората половина на XVI век. В подкрепа на това се явява датировката на стенописите в абсидата. Върху тях е изобразен архидякон Стефан и протезисната ниша, които са от последната четвърт на XVI век. От 1569 г. е иконата на архангел Михаил, стояла в царския ред на иконостаса. Основната част от иконостасната преграда – царски икони, деисисен фриз и венчилка, са изпълнени през първото десетилетие на XVII век – около 1616 г. Царските двери на иконостаса датират от 1678 г. През 1838 г. и 1843 г. тревненски майстори надживописват иконите и царските двери.
“Свети Георги” е част от ансамбъла църкви от късното Средновековие, които имат съществен принос в изкуството. Другите четири църкви са “Рождество Христово”, “Св. Димитър”, “Св. Архангели Михаил и Гаврил” и “Св. Атанасий” и двата манастира “Св. Николай Чудотворец” и “Света Богородица”. Следващата църква в Арбанаси, която ще бъде реставрирана, е “Св. Димитър”, а Общината вече има готов проект за изграждането на лапидариум във фоайето на храма.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново