С Ден на отворените врати ДА – В. Търново, отбеляза Международния ден на архивите

Публикувано на пн, 10 юни 2019
176 четения

На 9 юни 1948 г., под егидата на ЮНЕСКО, е създаден Международният съвет на архивите. На тази дата целият свят отбелязва Международния ден на архивите. Началото му е поставено през ноември 2007 г. по време на генерална асамблея на Международен съвет на архивите. Целта е да се покаже на обществеността значимостта на архивите и професията архивист, както и да се напомни, че архивите са част от културното наследство и безценен източник на информация.
Документите са неразделен спътник на човека от хилядолетия насам. Те са неговото средство за фиксиране на информация и за предаването ѝ в пространството и времето. Календарът е препълнен с международни дни, които да отбелязваме. Обществената представа за архивите е неясна: често ги бъркат или смесват с библиотеките, понякога архивите се възприемат само като документи, предназначени за вътрешна употреба, до които се достига трудно и които представляват интерес само за историците и краеведите. Това възприятие на обществеността за архивите и институциите, които ги създават, не е точно. Архивите са документи, създадени, получени и запазени като доказателство и информация на дадена институция или личност, в изпълнение на правни задължения или осъществяване на своята работа. Те се съхраняват от онези, които ги създават, наследяват или от съответна архивна институция, предвид тяхната правна стойност или историческо значение. Архивното наследство е неоспоримо доказателство за икономическото, политическото, социалното и културно развитие на човечеството.
В България, освен международния ден на архивите, отбелязваме и датата 10 октомври, която се свързва със създаването на Архивно управление към Министерството на вътрешните работи – Указ 515 на Президиума на Народното събрание от 10 октомври 1951 г. От 1960 г. Държавна агенция “Архиви” е член категория “А” на Международния съвет на архивите при ЮНЕСКО и участва в неговата дейност и организираните от него международни форуми. С формирането на европейския клон на архивите (EURBICA) през 2000 г. Агенцията стана негов постоянен член.
Държавният архив във Велико Търново е създаден през април 1952 г. на основание на Указ № 515 на Президиума на Народното събрание и ПМС № 344 от 18.04.1952 г. Осъществява подбора, комплектуването, регистрирането, обработването, съхраняването и предоставянето за използване на определените за постоянно запазване документи на областната администрация, на общините на територията на Великотърновска област, на териториалните структури на държавните органи и на други държавни и общински институции, организации и значими личности от местно значение, както и научно-методическото ръководство и контрол на организацията на работата с документите в деловодствата и учрежденските архиви, тяхното опазване и използване.
По инициатива на Държавен архив – Велико Търново, и във връзка с проект на ДАА “Велико Търново – част от Европа” през 2018 г. е направен призив към търновската общественост за издирване на снимки и документи на личности, получили образованието си в чужбина и допринесли с дейността си за развитието на града. Направени са 3 дарения – документи и снимки на д-р Гатьо Умников, предадени от сина му Веселин Умников, документи на Калоян Трифонов – музикант и неговата майка Дочка Михова – цигулков и музикален педагог, предадени лично от тях.
Във връзка с международния ден на архивите ДА – В. Търново, проведе на 7 юни Ден на отворените врати Пред учащи от Профилирана хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий” и Старопрестолна гимназия по икономика бе представена дигитална изложба на дарители и на част от техните документи, постъпили в Държавния архив през последните 2 години. Тържествено е връчена грамота на най-активния читател на архива през 2018 г. – проф. Георги Николов Георгиев.
Международният ден на архивите е повод да бъде обърнато внимание върху значението на архивите като институция и необходимостта от дългосрочно опазване на документите, както и осигуряване на достъп до тях. Държавните архиви са непресъхващ извор на знание и мъдрост, пазители на националното документално богатство. Те са неразделна част от културното наследство и богат източник на информация за икономическото, политическото, социалното и културното развитие на човечеството, както и мост между традициите и иновативните подходи в областта на архивното дело в полза на обществото.
Честит празник!
Боряна Маринова, началник на Държавен архив – В. Търново

loading...
Пътни строежи - Велико Търново