С 51 000 долара реставрират и социализират Античния керамичен център в Павликени

Публикувано на пн, 1 юли 2013
288 четения

Проект за 51 000 долара спечели Историческият музей в Павликени за реставрация и социализация на Античния керамичен център. Договорът за дарение между Американския научноизследователски център в София и шефа на павликенския музей вече е подписан. Според него 10 % от сумата е собствен принос, затова Общината е заделила 6000 долара.
Дейностите по проекта започват още тази седмица, като в началото екип от специалисти ще извърши реставрация и консервация на разкритите и запазени пещи на обекта, които са повече 50 на брой. Те са използвани за направата на битова и строителна керамика. Останките им са покрити, за да бъдат предпазени от механични и атмосферни влияния, но всички защитни покрития се нуждаят от подмяна, обясни директорът на Историческия музей Нели Цонева.
Консервационните дейности ще продължат с обновяване на туристическата пътека, която обикаля целия обект. Предвидени са средства и за ремонт на административната сграда, която служи за база на археолозите. Там ще бъде извършен основен ремонт на покрива, както и на част от помещенията, които са изградени с оригинална антична керамика. “Богдан Султов, който е най-големият изследовател на обекта, е имал желанието да превърне базата в научно-практически център за обучение на студенти и специализанти по археология. За да осъществим сега намеренията му, трябва да направим реконструкция и на грънчарската работилница”, сподели г-жа Цонева. Част от финансирането ще бъде оползотворено и за обособяването на нова музейна експозиция. Такава е била създадена по времето на Богдан Султов, но по-късно всички находки са били прибрани в Регионалния исторически музей във Велико Търново. Сега двете културни институции са се договорили след приключване на ремонта, старините да бъдат върнати в новия музей на Павликени.
Античният керамичен център няма аналог в Югоизточна Европа. Това е единственият паметник на културата, в който може да се види целият цикъл за изработка на керамични изделия. Запазените вековни останки показват всички етапи от добиването на глината до направата и изпичането на керамичните съдове. Заслуга за възстановяването на цялата антична технология има Богдан Султов. Посетителите могат да видят добре запазените басейни, в които е била пречиствана глината, както и работилниците за извайване и украса на съдовете. Най-голямата гордост на археолога е работилницата за тухли, която е оборудвана с ръчно и крачно колело за източване на битова керамика. По същата технология са изработвали тухлите в миналото. Султов я е строил така, че в стените й да могат да се добавят тухли. Всяка допълнително сложена тухла заемала мястото си още неизсъхнала, за да може върху нея да се подписват някои от гостите. Така в стените все още могат да бъдат прочетени подписите и посланията на Людмила Живкова и Александър Фол, както и надписи на различни чужди езици, включително и японски йероглифи.
З. ГЕОРГИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново