С 12 000 лв. обновяват археологическата зала на Историческия музей в Горна Оряховица

Публикувано на вт, 26 сеп. 2017
117 четения

Археологическата зала в Историческия музей в Горна Оряховица ще бъде напълно обновена със средства от Министерството на културата. Проект за дейности по опазване и представяне на движимо културно наследство на стойност близо 12 000 лв. е спечелил музеят. Средствата са за ремонт на помещението, закупуване и монтиране на ново експозиционно оборудване, както и за монтиране на интерактивен пъзел за посетители. Ремонтните работи ще стартират тази седмица и трябва да приключат до края на ноември. В този период ще се наложи временно да ограничим достъпа на посетители, съобщи директорът на горнооряховския музей Пламен Мадемов.
След строително-монтажните работи залата на постоянната археологическа експозиция ще придобие модерен облик, а това ще позволи в нея да включим и по-ценните находки от подновените през 2015 г. разкопки на крепостта “Ряховец”, обясни музейният шеф. В обновената зала ще намерят място и предмети с научна стойност, които сега се съхраняват в хранилището и са недостъпни за посетителите. Чрез интерактивния пъзел с фотоси от археологическите проучвания ще се обогати работата с най-младите посетители.
През тази година музеят чества 55 години от своето създаване, а постоянната археологическа експозиция не е обновявана от 1995 г. Тогава са поставени експонатите от последните за миналия век теренни разкопки на Ряховец и некрополите край с. Янтра, припомни Мадемов.
Близо 70 деца и младежи на възраст от 12 до 17 г. са се включили в Лятната археологическа академия, която се провежда вече втора година на крепостта “Ряховец”. Тази година младите археолози са били 43-ма и две седмици са работили заедно с екипа на Илиян Петракиев и Мая Иванова.
“Нашата цел е децата да бъдат въведени в реална археологическа среда, да се докоснат до материалите още в момента на тяхното откриване. Основното, което успяхме да ги приучим, е как да възприемат българската история”, сподели Мая Иванова от Исторически музей – Г. Оряховица. На разкопките децата са учили как да работят с технически средства, как да водят полева инвентаризационна книга и инвентаризационен дневник.
След края на разкопките, в рамките на инициативата “Семейна събота в музея”, младите участници са успели да почистят всички открития, да ги реставрират и дори да нарисуват някои от находките. “За мен това е много добра инициатива, която всяка година се разраства и се развива все по-успешно”, каза още Мая Иванова.
З. ГЕОРГИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново