Римски легионери, сенатори, патриции и весталки оживиха античния град Нове

Публикувано на пн, 5 юни 2017
354 четения

Фестивалът “Орел на Дунава” отново събра стотици гости в Свищов

Сенатори и патриции от Рим, легионери и тракийски конници, нимфи и весталки отново оживиха древния град Нове край Свищов. Те участваха в зрелищни битки, кулинарни конкурси, гладиаторски турнири, състезания по антични спортове, възстановки на старинни обичаи. Тези и още куп атрактивни прояви бяха включени в програмата на Фестивала на античното наследство “Орел на Дунава”, който се проведе за 13-а поредна година в крайдунавския град. Повече от 260 реанактори от Италия, Румъния, Германия и България се включиха в демонстрациите. Те показаха пред стотици гости бита, танците и бойните умения на различните народи, които някога са били част от могъщата Римска империя.
В рамките на фестивала за трети път се проведе кулинарен конкурс за автентична древна кухня. Гостите на празника вкусиха от контраста на ястията за бедните и разточителните блюда на аристокрацията. Приготвените блюда бяха по класическите антични вкусове не само на римската и гръцката кухня, но и на народите извън империята – даки, сармати, готи.
С пет ястия, които са присъствали на трапезата на древните римляни, за първи път в конкурса участва екипът на Историческия музей в Свищов. Оригиналните рецепти е издирил археологът Марин Маринов, а после той и колегите му си разпределили кой какво да сготви. Либуш или хляб с много сирене, изпечен върху дафинови листа, бе сред предложените вкусотии от музейниците. Те бяха забъркали и два сладкиша – единия с пшеничен грис, мед и черен пипер, а другия със сладко от смокини, мед и брашно. Като основни блюда предложиха месо от сърна, приготвено с екзотични подправки и вино, телешко, варено в специален сос от зехтин, вино, черен пипер и кимион.
Модерен прочит на древни ястия предложи за дегустация на многобройната публика шеф Павлин Илиев от Свищов, а в презентацията му помагаха ученици от Професионалната гимназия по лека промишленост и строителство. Гостите на фестивала останаха очаровани от печеното прасенце на шеф-готвача. По оригинална рецепта то се пълни с дивечово месо и се пече на чеверме. Той разказа, че също е напълнил прасенцето с месо, включително и дивечово, но предварително мариновал свинското с мед и дижонска горчица. След това, за да стане сочно и крехко, го е пекал на бавен огън цели осем часа.
Ечемикът и булгурът са били най-разпространените хранителни продукти в Древен Рим, обясни шеф Павлин Илиев. Те заедно с хляба, който приготвяли само от брашно и вода, са били основните храни на хората от бедните прослойки. Римляните от средната класа са можели да си позволят грозде, смокини и други плодове, скариди, дори риба. Рогът на изобилието се изсипвал върху трапезата на богатите, като знатните жители на империята редовно са получавали доставки на различни деликатеси от по-далечните провинции. По думите на шеф Илиев дафиновият лист и розмаринът са били най-разпространените подправки в древността, а клонките от маслина се използвали за ферментация на различни сосове за марината.
Кървавите гладиаторски битки тази година преминаха под зоркия поглед на император Траян. В неговия образ успешно се превъплъти италианският инженер Джанкарло Карлоне от най-влиятелната група за антични исторически възстановки в Европа “Групо Сторико Романо” в Рим. Той членува в сдружението от пет години и е негов вицепрезидент. “Обичайна практика в нашата група е често да разменяме ролите си по различни събития, така че аз съм бил и роб, и воин, и сенатор”, споделя реенакторът. От 2011 г. насам той посвещава цялото си свободно време на римската история.
Специална програма бяха приготвили гостите от атрактивните румънски групи “Камп Виртус”, Асоциация “Данаис”, както и танцьорките от “Нимфе Дачии”. Виртуозните ездачи от “Багатур” и уникалното шоу на огнена група “Феникс” от Козлодуй бяха сред българските реенактори, поканени на фестивала. Те застанаха до свищовските реенактори от Първи Италийски легион, за да представят най-доброто от българските възстановки на свищовска сцена.
Тази година на арената в Нове продължи епичната трилогия, която започна през 2016 г. и разказва за сблъсъците на даките и римляните. “Първата битка се е състояла по поречието на Дунав в началото на първи век. Тя описва конфликта на Домициан с даките, а този конфликт е много интересен, защото императорът прави триумф в Рим, хвалейки се, че е спечелил войната с даките. Но всъщност той е платил 8 млн. сестерции и е бил принуден да сключи договор с тях, но ги превръща в дълготрайни врагове. Сега показваме войните на Траян срещу даките, които вече са победоносни”, обяснява доц. Стоян Проданов от Съвета по туризъм в Свищов.
Началото на фестивала бе дадено със запалване на факелния огън от кмета на Свищов Генчо Генчев. На събитието дойдоха народният представител Станислава Стоянова, председателят на Общинския съвет д-р Кристиян Кирилов и много официални гости. На специална церемония след това кметът връчи традиционните награди “Орел на Дунава”. Лауреат на Златния орел за опазване на културно-историческото наследство стана един от най-изтъкнатите български траколози и специалисти по тракийска археология проф. Диана Гергова. Със Златния орел за популяризиране на българската култура беше удостоен скулпторът и бивш министър Вежди Рашидов.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново