Разширеният музей на средновековните фигури ще работи безплатно от 29 април до 24 май (снимки)

Публикувано на пт, 21 апр. 2023
4181 четения

Официално беше открит разширеният Мултимедиен център „Царевград Търнов“, който се намира на три нива в сграда до крепостта Царевец в старата столица. Музеят ще отвори врата за посетители от 29 април и до празничните дни на 24 май ще работи безплатно. За учениците във В. Търново безплатните посещения ще продължат до края на учебната година, като това ще става по предварително направен график. Той ще е със свободен вход и за часовете им по история, в които ще учат за този период от миналото, обяви кметът на старата столица Даниел Панов на церемонията по официалното откриване на разширения обект.
„Мисля, че това е поредния момент, в който показваме по какъв начин може да се развива В. Търново. Открихме този музей през март 2013 г. Над 600 хил. са туристите, които са го посетили за тези 10 години, което показва, че устойчивостта на проекта продължава с неговото надграждане с тези 8 нови сцени и още 37 фигури, с които стават общо 65 фигури и 15 сцени. Те ще показват не само величието на Търновград, но и всичко, което е свързано с Второто българско царство. Така туристите ще имат по-голяма достъпност до историята и миналото ни и по-лесно ще възприемат крепостта “Царевец”, след като видят този музей“, каза още Панов.
Градоначалникът благодари на всички, участвали в реализацията на единствения такъв музей в България. Той припомни как преди малко повече от 20 години кандидатства точно с този проект за управител на общинската агенция по туризъм, но не успява да го реализира в рамките на мандата си тогава. Идеята е била музеят да се помещава в сградата на бившия Окръжен народан съвет.
„Този музей е пример как европейските средства чрез държавните институции, активността на местната власт и креативността на творците и цялата общественост във В. Търново не просто се усвояват, а се възлагат ефективно в проекти, които ще имат своето бъдеще и ще привличат все повече туристи“, каза в приветствието си проф. д-р Мариела Модева, зам.- министър на туризма.
„В композициите и сцените сме се старали максимално да вкараме във фигурите очовечаване, живот и сила, за да въздействат по-силно върху публиката. Този проект не конкурира архитектурните забележителности на града, даже напротив – би трябвало да допринася за по-доброто осмисляне, осъзнаване и визуализиране на живота на Търново по времето на Второто българско царство, каквато е и целта“, посочи авторът на впечатляващите средновековни фигури скулпторът Борис Борисов, в чийто екип влизат още Константин Константинов, Деян Тодоров, Елеонора Маркова, Галина Христова, Христомир Великов, Георги Караджунов и Веселин Дзибалски, Пенчо Беренски и Лариса. Борисов поясни, че музеят не претендира за стопроцентова автентичност, защото това е един художествен продукт, но консултанти по реализирането на проекта са проф. Хитко Вачев, проф. Пламен Павлов, директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов и др. Като най-голямата трудност при изпълнението му той посочи малката площ на помещенията, но подчерта, че мястото на музея има и огромното предимство да се намира в непосредствена близост до Царевец и Трапезица.
„При изработката на фигурите се стремихме да уловим състоянието, психологията на персонажите и те да заживеят в композициите, за да се получи една жива история, чрез която посетителите да усетят живота в онова време“, разказа още Борисов. Той поясни, че видимите части на пластичните фигури са изработени от специален силикон, телата им са от акрилна смола, дрехите са, доколкото е възможно, от естествени тъкани, доближаващи се до епохата, а снаряжението им е от метал. „Целият процес започва с моделирането на фигурата от глина. Преминава се към сваляне на калъпи, изолации, след което се отливат в необходимия материал. После има надживописване – върху цвета се полага допълнително цвят, един по един се набождат космите, залагат се очните и зъбни протези и накрая фигурата се облича“, разкри скулпторът. Всяка от новите фигури е изработвана в рамките на десетина дни – двойно повече от времето, с което екипът е разполагал при предишните фигури.
В залите ще има озвучаване, а още на откриването беше демонстрирана и виртуалната реалност, с която сцените оживяват. Екскурзоводският тур, който ще е на разположение на посетителите, ще стартира от първия етаж, където са старите 28 фигури и сцени, ще продължава към второто и третото ниво, където са новите 37 фигури и сцени.
Всички официални гости останаха впечатлени от това, което видяха. Някои от тях дори споделиха, че фигурите са по-хубави и реалистични от тези в музеите на Мадам Тюсо и пожелаха обектът във В. Търново да е посещаван колкото тях и дори повече.
Общата стойност на проекта „Разширение на Мултимедиен посетителски център „Царевград Търнов““ е 1 388 562 лв., от които безвъзмездната финансова помощ по ОП „Региони в растеж“ е 396 963 лв, европейското финансиране – 337 395 лв., а националното съфинансиране – 59 540 лв. Финансирането с финансов инструмент от „Регионален фонд за градско развитие“ АД е в размер на 853 821 лв., а собственият принос на бенефициента Община В. Търново – 137 805 лв. Проектът се реализира в периода 18 ноември 2020 г. – 18 май 2023 г.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново