Проф. Тодор Кантарджиев: “Болни от морбили са ваксинирани само на хартия”

Публикувано на ср, 31 май 2017
646 четения

Крайно време е да имаме национална програма за контрол на имунизациите, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести

След епидемията от морбили в Пловдив, където се разболяха около стотина души, от които 40 на сто бебета под 1-годишна възраст, вече имаме и 5 нови случаи в Пазарджик сред ромската общност, а също баща и бебе в Монтана. Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев пред журналисти, лекари и депутати на национална среща в курорта Албена. Според директора на Националния център по заразни и паразитни болести и национален консултант по микробиология, кръвно изследване на болните в Пазарджик е показало, че две деца – на 1,4 и 3,11 години не са ваксинирани, а са имунизирани само на хартия. Именно резултатът е показал, че малчуганите нямат изградени антитела срещу заболяванията, включени в тривалентната ваксина срещу морбили, рубеола и заушка. Това означава, че ваксината не е поставена и подобно документиране на имунизациите е много опасно. В същото време се отчита при нас имунизационно покритие над 90-95 процента, което очевидно не е вярно. А държавата дава 40 млн. лв. за ваксини, част от които просто не се поставят.
Ако не се прекрати тази практика, майки и доктори да се договарят да не се слага ваксината и

падне ли доверието към
имунизациите ни чакат епидемии.

Ваксините не трябва да се занемаряват, а да се поставят, е категоричен професорът.
Проф. Кантарджиев обясни, че ако момченцата не се ваксинират против заушка, заболяването, особено в пубертета, може да даде усложнение в тестисите и това води до стерилитет. Ако пък е пропусната ваксината срещу рубеола, при заболяване на бременната жена уврежданията на плода са много повече от вируса Зика, за който се изписа толкова много информация. А за рубеолата не се знае почти нищо. И не е оправдано да се рискува здравето на мъжа и младата майка, а децата да се имунизират срещу морбили.
Шефът на националния център подчерта още, че сега живеем в много динамичен свят на преселение на бежанци, част от които пропускат ваксините за децата си. Тези мигранти постоянно се местят, а с тях и инфекциозните болести. Много опасни са детският паралич и хепатит В, който при младите хора протича ужасно и животозаплашващо. Дифтерията и тетанусът също са смъртоносни болести, а за тях има ваксини, които също не бива да се пропускат.
Вече имаме горчив опит от 2009 и 2010 г., когато у нас се разболяха 24 000 души от морбили и 24 от тях починаха. Тази шарка е много опасна, тъй като дава късни усложнения, припомни професорът. Затова у нас трябва да се върне добрият начин за проверка от миналото, когато са правени кръвни изследвания на деца от различни области в страната за доказване на имунизациите. Тогава са взимани по 200-300 проби на деца от всяка област, които са били изследвани за антитела в лаборатории на РЗИ. Но сега на много места тези лаборатории са занемарени, липсват кадри. Също така са нужни проверки от страна на РЗИ в кабинетите на джипитата, следят се графиците на ваксините, как се съхраняват те и т.н. Затова
крайно време е да имаме национална програма за контрол на имунизациите,
е категоричен шефът на Националния център. По този начин ще се следи транспортирането, поставянето на ваксините и какъв е имунният отговор. Неслучайно сега въвеждат задължителни имунизации в Италия, където също има взрив на морбили.
Ваксините са особен вид лекарства, но както при всички лекарства, имат и нежелани реакции, призна микробиологът. А тези странични действия по закон у нас се описват от лекарите и трябва да бъдат докладвани на три места – Националния център по заразни и паразитни болести, Изпълнителната агенция по лекарствата и във фирмата, производител на ваксината. Всяка година НЦЗПБ подготвя доклад за имунизационното състояние на нацията, който включва броят на поставените ваксини, и какви нежелани реакции са докладвани. За миналата година са описани само две нежелани явления от ваксината срещу морбили, паротит и рубеола. Според проф. Кантарджиев този брой е нереален и това означава, че лекарите нямат практиката да докладват нежеланите реакции, а трябва да го правят.
По думите на проф. Кантарджиев вече затихва епидемията в Пловдив, а ето че се появяват нови случаи в Пазарджик. Там заразата е била пренесена през празниците по Гергьовден, когато е имало гости от Пловдив. В Монтана пък млад баща, който е шофьор на ТИР, се разболял от морбили и се предполага, че шарката е пренесена от Румъния. Така мъжът заразил и бебето си – на 1,3 години. Оказва се, че детето не е било ваксинирано с мотивите, че било болнаво. Такива оправдания не са състоятелни, защото колкото и да е било болно това дете, то оздравява за седмица-две и след това трябва да бъде ваксинирано. Първата имунизация е на 13-месечна възраст, а втората – на 11 или 12 години, за да бъде изграден сигурен имунитет срещу шарката.
За съжаление у нас нараства движението на антиваксърите, които се борят против задължителните имунизации, отчете националният консултант. Според него групите на неваксинираните деца са две. Едната е на голямо компактно население от ромски произход, където майките не са разбрали, че има имунизации. Или пък децата са оставени при бабите за отглеждане, които не са се сетили за ваксините и е нямало кой да и каже.
Втората група не е по-малка, тя е на майките интелектуалки, настроени негативно срещу ваксините. Те гледат от западните държави, където имунизациите не са задължителни, но въпреки това децата там се ваксинират. Ако при нас това се случи, имунизациите да нямат задължителен характер, българи ще умират от тежки инфекции. По отношение на морбили, по-сигурна защита дават двете имунизации и задължително първата до 6 години в никакъв случай да не се пропуска. Преди 40 години, ако лекар не ваксинира малките пациенти, се отиваше в затвора. Та това е нарушаване на националната сигурност на страната.
Проф. Кантарджиев посочи още, че в някои страни, като САЩ и западни държави, се извършват редовни проверки в училищата и се правят изследвания дали са поставени съответните ваксини. Ако има пропуски, децата се имунизират. Но у нас това трудно ще се въведе за всяко училище, защото струва скъпо. Сега български студенти, които учат в чужбина, се сблъскват с подобен проблем. Шефът на НЦЗПБ прогнозира, че това лято в много населени места в страната ще има случаи на морбили. Вирусът ще бъде пренесен от Западна Европа от хора, които работят там като сезонни работници или често пътуват. В Румъния вече има 5900 случая, а в Италия – 3000 болни. Затова проф. Кантарджиев съветва връщащите се от чужбина, които не са имунизирани срещу морбили или пък не знаят дали са, да ограничат контактите си с роднините най-малко една седмица, особено с малки деца. Той отправи препоръка и към собствениците по Черноморието, които да имунизират персонала си, особено в хотелите. Вече идват много туристи от Румъния, където продължава епидемията от морбили, отчете националният консултант.
А до това, дали възрастни трябва да се ваксинират, то проф. Кантарджиев припомни, че
след 25-годишна възраст на
всеки 10 г. българинът трябва
да се имунизира
против тетанус
Това е опасно заболяване, което често завършва със смърт. Инфекцията се предава от токсин на бактерия, която се намира в земята. Инфектирането става при наранявания. Срещу тетануса няма трайна устойчивост, сигурната профилактика е периодичното имунизиране. Дори ако човек оживее след тетанус, то той няма имунитет срещу заболяването.
Когато в едно семейство има новородено, добре е родителите да си направят имунизации против коклюш, препоръча националният консултант. В развитите страни ваксинират хората над 60 години и срещу пневмококи, които причиняват тежки пневмонии. Ваксината осигурява имунитет и профилактика на инфекциите за период от 10 години. Добре е възрастните хора да се ваксинират и срещу херпес зостер. Ваксината намалява честотата от заболяване с над 50 процента. Това е опасна инфекциозна болест, проявена с болезнен кожен обрив. След преболедуване от варицела, вирусът зостер остава в латентно състояние дълги години и може в един момент да се прояви. Това може да се случи при хора с отслабен имунитет, хронични заболявания, СПИН, рак, след трансплантация, стресови състояния, химиотерапия и др.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново