Проф. Николай Габровски, национален консултант по неврохирургия: “3D-принтиране създава органи и индивидуални импланти”

Публикувано на ср, 21 юни 2017
1494 четения

Технологията се прилага при предоперативното моделиране и планиране за прецизиране на сложни операции в хирургичната медицина.
Триизмерното принтиране навлиза бързо в медицината и ще играе голяма роля в бъдещето, като стана неизменна част от инвидуализираната медицина, съобщи проф. Николай Габровски, национален консултант по неврохирургия и зам.-директор на софийската болница “Пирогов”. Той присъства задочно на медицински форум с журналисти, организиран наскоро от фондация МОСТ в КК “Албена”.
3D-принтирането представлява депозиране на материал по различни начини на тънки слоеве, като постепенно се изгражда един триизмерен обект. Материалът, от който се депозира, може да бъде най-различен – метал или полимер, а технологиите също могат да бъдат различни. Най-утвърдената засега е моделиране чрез отлагане на разтопен материал, обясни проф. Габровски. Най-грубо може да си представим една паста, която се полага на много тънка нишка и изгражда слой по слой. Но различните методи на изграждане имат различни предимства и недостатъци.
През последните години се извършиха много големи стъпки триизмерното принтиране да стане по-достъпно за пациентите. На практика приложението му може да бъде в няколко области. Едната е в предоперативното моделиране и планиране. При счупен крайник, счупен прешлен или при сърдечна операция е възможно да бъде направен модел от различен материал, на който хирургът и неговият екип предварително да огледат всяка стъпка от интервенцията, която следва да направят. Това дава огромни предимства, защото може да се направи прецизна подготовка на сложни операции.
Другата област е приложението на триизмерното принтиране е при обработката на индивидуални импланти. Например, заместваща част от черепа от травми, за заместване на увредени костни структури. Триизмерното принтиране помага и при индивидуализирането на протези. Правят се опити при принтиране на тъкани и кръвоносни съдове, съобщи още проф. Габровски.
Според националния консултант, възможностите на триизмерното принтиране са много големи, а самото моделиране преминава през няколко етапа. Първият е образната диагностика, получава се според метода на работа на сегмент. Втората стъпка е създаване на триизмерен модел на базата на първоначалния образ. Той може да претърпи преработка, а ако е необходимо, могат да бъдат направени допълнителни части. Последният етап е отпечатването на модела.
Проф. Габровски е категоричен, че триизмерното принтиране извършва уверено своите първи стъпки. То е толкова ново, но вече е ясно, че ще играе голяма роля в следващите години и ще бъде важна стъпка в персонализираните решения в областта на ортопедията, неврохирургията, както и в предоперативното планиране при различните хирургични специалности.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново