Продължава проектът “Мисия България” на Пламен Павлов и Николай Овчаров

Публикувано на ср, 9 май 2018
269 четения

Проектът „Мисия България“ ще продължи и след приключване на председателството на България на Съвета на ЕС. Това обявиха във В. Търново авторите на проекта за популяризиране на българската история и култура зад граница археологът проф. Николай Овчаров и историкът проф. Пламен Павлов. Първата крачка към продължаване на тяхната кауза е регистрираната преди дни НПО със същото име.

Инициативата “Мисия България” стартира м.г. и се реализира под егидата на Министерство на външните работи. Нейни посланици бяха двамата професори, които с лекции и презентации представяха богатствата на нашите земи от древността до Средновековието. В рамките на няколко месеца двамата са посетили 7 от общо десетте предварително набелязани държави – Молдова, Русия, Белгия, Армения, Китай, Гърция и Кипър.

Във всяка от страните дейността им е била с различен акцент. В молдовския град Тараклия, който е с преобладаващо българско население, са запознали аудиторията с преселението на българите в Бесарабия. В руския град Екатеринбург нашите специалисти са били приети от кмета Евгений Ройзман – един от видните опоненти на властта в страната, и се договорили за бъдещи съвместни инициативи, включително и изграждане на паметник на кирилицата в града. Лекцията в местния университет предизвикала огромен интерес сред академичната общност, разказа проф. Пламен Павлов. И подчерта, че освен учени е имало и много наши сънародници, които са заявили желание за подобни презентации и в други градове. В арменската столица Ереван двамата учени говорили основно пред журналисти и дипломати за вековните културни връзки между двата народа, а в белгийския Гент акцентът е бил върху Балдуин Фландърски.

Едно от най-успешните представяния на проекта “Мисия България” е в Китай, а лекцията на двамата професори е кулминацията на откриването на българистичен център в Пекинския университет за чужди езици и култури. На лекцията присъстват ректорът на вуза и българският посланик Григор Порожанов. В университета има специална катедра по българистика, открита през 1968 г., а във висшето училище се изучават 84 езика, подготвяйки бъдещите китайски дипломати. В момента около 200 души изучават български език. Любопитен факт е, че някои от студентите говорят добре български и са с  традиционни български имена, разказаха двамата учени.

“Предстои ни последния лъч – Централа Европа и Западните Балкани, с посещения в Братислава, Будапеща и Любляна”, каза още проф. Овчаров. И уточни, че последните визите ще са в края на май. Сред бъдещите планове на двамата професори е да се организират срещи и с  българските общности в Западните покрайнини и Македония.

Весела БАЙЧЕВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново