Приказен Азербайджан спечели сърцето на пътешественичката Зорница Господинова

Публикувано на ср, 29 авг. 2018
1413 четения

Наричат Азербайджан Перлата на Близкия изток. Страната е от онези странни смесици от изток и запад, които едновременно те изумяват и объркват.
“Столицата Баку впечатлява всеки турист, който попадне в нея. Това е един съвременен град, с високи небостъргачи, красиви сгради, шедьоври на архитектурата”, споделя великотърновката Зорница Господинова, която преди броени дни се завърна от там.
Тя е била поразена от Центъра на Гейдар Алиев, който едновременно е конгресна зала, музей, културен и изложбен център. Сградата е невероятна, има различна форма от всеки ъгъл и без да прави впечатление на висока сграда, е над 10 етажа и има 57 000 кв.м площ. “Там постоянно има различни изложби. Могат да се видят тоалети от цяла Европа – модели на най-големите дизайнери на XX век, които показват как се е развивала модата. Повечето от тези рокли имат колекционерска стойност”, допълва чаровната дама.
Второто нещо, с което страната грабва Зори, са историческите забележителности, за които държавата се грижи повече от добре. Всички музеи са отлично поддържани, а информацията е обяснена на няколко езика. Мерките за сигурност в тях са сериозни, при влизане задължително се преминава през скенер.
Азерите впечатляват и със своето гостоприемство, оставаш с усещането, че си обичан и много ценен за тях, пояснява Зорница.
След това разказът ѝ отново се връща към Баку. Обяснява, че столицата е известна като градът на ветровете, заради постоянния вихър там. Това е причината пилоти от цял свят да ходят там, за да се учат да пилотират в трудни условия. Местната управа е направила и уникална панорамна площадка, от която целият град се вижда като на длан. “Пред теб са заливът и Каспийско море, което е най-голямото солено езеро в света. Там се намира и най-дългата крайбрежна улица в света. Направи ми впечатление, че всяка вечер градът се чисти с четка и почистващи препарати. Хигиената в Европа не е на такова ниво, както там”, допълва великотърновката, която е обиколила не едно и две места по света.
Любопитен факт е, че в старата част на града са снимани много филми, като “Диамантенната ръка”, “Техеран 43”, епизодът “Само един свят не стига” от поредицата, посветена на Джеймс Бонд. За снимачна площадка на лентата с Пиърс Броснън са използвани петролните платформи.
Зори споделя, че засега страната е предпочитана туристическа дестинация за туристи от съседните държави, като Русия и Иран, но и все повече българи поглеждат към източната страна. Визата е електронна с много лек режим за българите, а вече има и директен полет София – Баку.
В Азербайджан развиват и два вида медицински туризъм, като при единия се използва лечебната кал, а при другия – петрол. Това е специален вид млад петрол, който се казва нафталан. Човек ляга във вана, пълна с нафталан, и така се лекува. Там обръщат сериозно внимание на здравето, дори преди да влезеш за спа процедури задължително ти мерят кръвното налягане, удивено разказва Зорница.
Питам я усеща ли се полъхът от бившия Съветски съюз, защото страната дълги години беше една от републиките му. Тя обяснява, че в заведенията чаят се сервира със самовар, но е черен като турския. По улиците на провинцията пък могат да се видят много лади и москвичи. “Ладите са много удобни, защото в Азърбейджан се намират 80% от вулканите с кал. Вместо магма, от тях извира лечебна кал. До тези райони може да се стигне само с високопроходим джип или с лада. По-силен сякаш е полъхът от Турция, защото в кухнята на азерите присъстват халвата, баклавите, локумите, както и турският сладолед”, допълва Зори. През страната е минавал Пътят на коприната, затова има много кервансараи. В един от тях се намира най-скъпият ресторант в страната.
Близо до Баку се намира Огнената планина. “Пламъците сякаш извират от камъните. Причината е природният газ, който се отделя от земните недра. “В Азербайджан считат огъня за свещен, затова го почитат от древни времена. Там се намира огненият храм. Докато бях там, попаднах на шейх, който дойде с личен хеликоптер, за да се поклони на огъня, и си тръгна”, разказва въодушевено нашенката.
Зори разкрива още, че при посещението си в Азербайджан се качили в Кавказ. Там била впечатлена от високите зелени планини, чистия въздух, реките и езерата, както и многото свети места. Любопитно е, че азерите първо са били езичници, след това стават християни, а впоследствие и мюсюлмани.
Нашенката разгледала и град Шеки, известен с красивите си пейзажи, които се наричат шебеке. Там узнах, че Шеки и Габрово са побратимени от 2004 г., още от времето на Георги Първанов, допълва Зорница.
Кухнята на азерите е много вкусна. Направило ѝ впечатление ястието котап. За него се разточва голямо парче тесто в кръгла форма и в него се слагат зеленчуци или месо. Затваря се като пица калцоне и се пече на плоча. Уникално вкусно е, когато е топло. Долма е друг вид ястие. То представлява лозови сармички с овнешко месо. “В техните заведения могат да се хапнат и традиционни арабски ястия като бабагануш, хумус, леща. Както в Казахстан, и там правят лепьошки – специални хлябове, които се изпичат, като се слагат по стените на пещта”, пояснява Зорница. Направило ѝ впечатление, че цените в супермаркетите са ниски. Ако в България за определени стоки се плаща 50 лв., то там те излизат за 20 лв. Цените на ресторантите в Азербейджан пък са с една идея по-ниски, отколкото във Велико Търново например.
Зори е била осем дена в Азербайджан, сторили ѝ се недостатъчни, затова иска да се върне отново. Съветва хората да си подарят едно пътешествие до там, защото определено има какво да се види
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново