Представят във фотоизложба историята на пещерното дело у нас

Публикувано на пн, 5 юни 2017
139 четения

Развитието на палеонтологията у нас от 20-те до 70-те години на миналия век представят във фотоизложба във Велико Търново. Експозицията носи името “Когато се наливаха основите”, а в нея са събрани 40 архивни снимки. С нея се отбелязват 88 г. организирано пещерно дело в България. Подредена е в Изложбени зали “Рафаел Михайлов”, където ще гостува до края на юни. Арт събитието бе организирано от Българското пещерно дружество, ПК “Дервент” в старата столица и Ученически спелеоклуб “Рафаил Попов” при ПГ по туризъм с подкрепата на Общината.
В изложбата могат да бъдат видени фотоси на част от легендите в българската спелеология. Сред тях са проучвателите Петър Трантеев, Петко Недков, чиито синове и до ден днешен имат ненадминати постижения, разказа председателят на Пещерен клуб “Дервент” Евгени Коев. Посетителите могат да видят и учредителния протокол за създаването на първото пещерно дружество у нас през 1929 г. Показани са и снимки на способи, използвани в палеонтологията в миналото.
Евгени Коев отбеляза, че само преди 3-4 години на територията на Великотърновски регион са открити 2 нови биологични вида охлюви. Единият е намерен в Мусинската пещера, а другият в района на Трявна. Така се е родила идеята следващата изложба да бъде посветена на приноса на Велико Търново за изследване на пещерите и за развитието на спелеологията у нас. “Това дело стартира благодарение на д-р Рафаил Попов, който неслучайно е избран за патрон на нашия клуб. През 50-те години на миналия век у нас са проучени 18 пещери, а 14 от тях са негово дело”, каза още Евгени Коев.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново