Представители на клуб “Традиция” преминаха по стъпките на българската армия в днешна Гърция

Публикувано на ср, 1 сеп. 2021
229 четения

Великотърновският клуб “Традиция – 18 Етърски пехотен полк” взе участие във военноисторическия семинар “1913 Спомен. Чест. Възраждане” в град Неа Карвали, Гърция.
Градът се намира на 8 км от Кавала, където е бил разположен щабът на Българската армия през 1941-44г. “Мястото на семинара, случайно или не, е върху някогашните позиции на българската брегова артилерия от 1916-18 година и 1941-44 година. Това е хълмът Аконтизма, превърнат днес в конферентен център и място за концерти. Позициите на бреговата артилерия са запазени, част от бункерите и прокопаните във варовитите скали по-вече от 3 км съединителни тунели, казарми и складове. Запазен е и малкият параклис, вкопан в скалите. Разбира се, иконата на светите братя Кирил и Методий, е отнесена заедно с войниците, но домакините показаха снимка на параклиса от това време. Желанието им е в част от социализираните военни съоръжения да се направи малък музей, който да представи историческите събития от двете войни, а също и да се възстанови параклисът. За нас беше пълна изненада наличието и целостта на подобно съоръжение. Толкова години след бойните действия се спуснахме в тунелите и повече от час обикаляхме”, разказа представителят на клуб “Традиция – 18 Етърски пехотен полк”.
Семинарът, в който са участвали великотърновци, е бил организиран от Културния център на Неа Карвали, реконструктори от град Кавала и “Каки депо”, фирма за производство на реплики милитария.
По време на срещата двата реконструкторски клуба подредиха музеи на открито, представящи бита и вещите на войниците и офицерите от далечните 1912-13 г. За достоверността на историческите факти от българската страна се грижеха д-р Симеон Цветков и Николай Цонев – и двамата специалисти по история. “Заедно с домакините се уточняваха места, имена и още подробности. Дори картата на една от снимките предизвика голям интерес с достоверни сведения, нанесени върху нея навремето. За желаещите валидирахме с датата на семинара реплика на пощенска картичка на 18 Етърски пехотен полк”, поясниха те.
Изненада за домакините е била военно-полева кухня, в която от военните консерви и заготовки инж. Петър Стефанов е сготвил вкусна телешка супа със зеленчуци за всички присъстващи. Домакините са си спомнили разкази на стари хора, че българската войска е помагала в прехраната на местното население, особено на децата.
Домакините от Гърция от своя страна са представили санитарна част, а също и част от автомобилния парк на гръцката армия през годините.
“Периодично се правеха турове в пещерите на артилерийските позиции, които домакините бяха почистили и осветили със свещи. Всеки тур беше съпроводен от войници на двете армии. По време на семинара е излъчен филм и представена книга за участието на Гърция във войните. Първият ден завърши с изпълнение на песни от периода 1900-1925 г.
Вторият ден започна с посещение на местния храм “Св. Григорий Богослов”, в който се пазят пренесените от град Карвали, Кападокия, през 1924 г. мощи на св. Григорий. Новозаселеният град е наречен Неа Карвали и е построена църквата. Двете групи с национални знамена и военна празнична форма присъстваха на сутрешната служба и запалиха свещ за упокой на душите на загиналите”, разказаха още великотърновци след завръщането си. Те са посетили и най-богатия етнографски музей на кападокийските гърци. Музеят се помещава в сградата , служила за щаб на Българската армия в годините на Втората световна война. На площ от 2000 кв.м са събрани десетки празнични носии, извезани със сребро и злато, килими, инструменти и посуда, пренесена по време на преселването от 1924 г. В музея е реконструирана кападокийска подземна църква, с олтар и икони от 15 век.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново