Победителят от “Игри на волята” Андрей е печелил и маратона “Търново ултра”

Публикувано на пт, 10 Дек. 2021
689 четения

Ултрамаратонецът и ски-бегач Андрей Гридин стана всеобщ любимец с победата си в атрактивното реалити “Игри на волята” по Нова тв. Той показа забележителни умения във формата и заслужено зае първото място в ожесточената последна битка на арената в третия сезон на предаването. Андрей е от Казахстан и в родината си се е състезавал и в маратони, и в биатлона, но от 2013 г. живее със семейството си в България и отдавна има българско гражданство. Участник е в Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г.
Той отдавна е известен като един от най-добрите ултрамаратонци в България, печелил е ред маратони, като е изминавал 220 км по трасето на “Софийски манастири”, а през 2018 г. дори и 270-километров маршрут на подобно състезание в Испания.
Сред победите на Андрей Гридин обаче се оказа и великотърновският маратон “Търново ултра”. Преди три години още в първото си участие в старата столица той спечели при мъжете, като направо прелетя 45-те километра по живописното трасе над Велико Търново и Царевец за 3 часа и 39 минути. Това е най-дългата дистанция в състезанието, което през 2021 г. вече имаше шестото си издание.
“За първи път съм във Велико Търново, никога на съм идвал досега. Когато се качих за старта, се възхитих от гледката. Не на всички състезания в България има такова нещо. Много е красиво. Надявам се конкуренцията да е силна и ще дам всичко, което мога”, обеща тогава преди старта Андрей, а метри преди победния финал в крепостта “Царевец” беше интервюиран в движение от друг от изявените ни родни бегачи и ориентировачи – Иван Сираков от “Браун Тим”, организатор на “Търново ултра”. Събитието вече се утвърди като едно от най-добрите състезания по планинско бягане у нас.