По проект за близо 2 млн. лв. римският град Никополис ад Иструм стана достъпен за туристите

Публикувано на чт, 4 юли 2013
559 четения

Близо 2 млн. лв. бяха вложени в реализацията на мащабен проект за социализация на античния град Николопис ад Иструм. Само за пет месеца на площ от 1800 кв. м. беше изграден паркинг за туристите, а обектът е опасан с ограда от габиони по протежение на крепостната стена с дължина 2600 м. Върху масивното каменно ограждение е монтирана сигнално-охранителна техника с модерни видеокамери. Направени са алеи с естествена и изкуствена настилка, достъпна среда за хората с увреждания, монтирани са информационни табели, възстановена е и археологическата база. Най-голямата придобивка е възстановяването на електрозахранването и на четирикилометровия водопровод на паметника. Извършените строително-монтажните работи възлизат на 1 246 265 лв. Приемателна комисия през миналата седмица е направила оглед на място, а след това са издадени всички необходими разрешителни, които узаконяват туристическия обект.
Проектът за римския град е на Министерството на културата и се финансира от Европейския съюз по Оперативна програма “Регионално развитие” в подкрепа на паметниците на културата с национално и световно значение. Националното съфинансиране възлиза на 290 148 лв., а със строителството беше натоварен консорциум “Римски резерват”, който включва “Водстрой ВТ” и “Реставрации – Габрово”.
Изградената масивна дървена порта на височина достига 3 м и визуално напомня вход на крепост от римската епоха. За автентичния вид на обекта допринасят и габионите, които представляват метални кошници, запълнени с камъни и различни фракции. Паркингът е оформен с подходящи бетонови блокчета, без да се асфалтира, за да може при необходимост от археологическа намеса безпроблемно да се вдигнат. Със средства по проекта е закупен двуместен електромобил. Така посетителите в неравностойно социално положение без проблем могат да стигнат до всички забележителности в археологическия резерват.
Напълно обновена е и сградата на археолозите, разположена в очертанията на Никополис ад Иструм. Основната част от нея е построена през 1937 г. от оригинални римски тухли. По-късно от север и запад към нея е добавена пристройка от същия строителен материал. Без да се променя разпределението на сградата, в бъдеще тя ще обслужва и туристите. В посетителския център ще бъдат оформени рецепция, място за кафе и разхладителни напитки, стая за отдих и почивка на археолозите, която ще може да се ползва и за презентации. Римският град вече разполага и с ефектно вечерно осветление. Така в паметника по всяко време ще могат да се провеждат различни културни прояви.
Реализирането на този проект е част от кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019-а, подчерта кметът инж. Даниел Панов. Не сподели, че с разработването на новия туристически маршрут очаква да бъде увеличен поне с един ден престоят на туристите в старата столица. Обектът може да се превърне в желана дестинация за богатите пътешественици, които посещават страната ни с круизите по река Дунав. Около 100 хиляди чужденци годишно посещават Велико Търново и Арбанаси по тази програма, като идеята на кмета е в маршрута им да бъде включен и Николопис ад Иструм.
“От 31 години работя на този обект и познавам всяко камъче тук. Затова съм наистина много щастлив, че този мащабен проект, който ще го превърне в наистина привлекателна туристическа дестинация, вече е факт”, заяви директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново гл.ас. Иван Църов. Той допълни, че през 80-те години на миналия век обектът е посещаван от 20 хиляди души годишно, докато сега туристите са не повече от 2000. Той си пожелава с разработването на новите туристически маршрути посетителите да достигнат до 50 хиляди годишно.
Другият проблем е пътят до Никополис ад Иструм, който е в изключително лошо състояние. Градоначалникът обяви, че вече са изготвени количествено-стойностни сметки за ремонт на пътния участък от 2,1 км, който свързва паметника с главния път за Русе. За пълната му рехабилитация ще са необходими около 900 хил. лв., които ще си поделят общините Велико Търново и Горна Оряховица. Нашата част от средствата ще бъдат заложени в инвестиционната програма на Общината за следващата година, заяви г-н Панов.

Oткриха уникален измервателен уред на над 18 века
Уникален бронзов измервателен уред, който е използван при строителството на Николопис ад Иструм, е открила археоложката доц. д-р Павлина Владкова по време на спасителните разкопки в археологическия резерват. Инструментът е много добре запазен и наподобява грома, който е бил използван при планиране на сгради и улици в Античността. Находката няма аналог както по българските земи, така и във всички римски провинции на територията на Стария континент. Част от подобен уред е запазена само в Британия, категорична е доц. Владкова.
Предметът датира от началото на II век и съвпада с първия строителен период на Никополис ад Иструм. Уредът се състои от няколко сегмента, които са реставрирани в лабораторията на Регионалния исторически музей във Велико Търново.
При прокарването на ВиК и електрическите инсталациите в рамките на проекта за социализация на Николис ад Иструм археоложката е разкрила част от канализационната мрежа на древния римски град. Част от нея е и добре запазен засводен канал. Доц. Владкова е попаднала и на част от ранно-римска сграда с отоплителна система, изградена от кръгли римски тухли, която датира от началото на II век. Намерени са още над 50 монети, бронзови и метални предмети.
“Досега не е реализиран проект с такъв мащаб в Никополис ад Иструм, който е един от най-дълго проучваните римски градове. Първите разкопки в него са от 1900 г., финансирани лично от княз Фердинанд. Те продължават с малки прекъсвания и през годините, а от 1985-а в обекта работи българо-британска археологическа експедиция”, припомни доц. Павлина Владкова.
Разкопките в античния град ще продължат от 5 август, като от Министерството на културата са отпуснали 20 хил. лв.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново