Плочи за писане и учебници от XIX век показват в изложба в СУ “Вл. Комаров”

Публикувано на ср, 22 Ное. 2017
480 четения

Първите тетрадки и учебници, които са използвали българските ученици през Възраждането, показват в изложба в СУ “Владимир Комаров” във Велико Търново. В “Експозицията – запомнено и непознато” могат да се видят плочи за писане с калем, върху които са се учили да пишат тогавашните деца, “Рибният буквар” на Петър Берон от 1824 г., читанките на Иван Богоров от 1865 г. и на Теодор Икономов от 1868 г. Първолаците с интерес разгледаха мастилниците с перодръжки. Те за първи път видяха и научиха какво е дивит – метална кутийка за пера и мастилница, която се е носела в пояса. Уникалният експонат е използван до 1880 г.
Интересната колекция с около 90 експонати, свързани с образованието от Възраждането до 80-те години на миналия век, е притежание на търновския юрист Йончо Боянов. Вчера той лично представи пред учениците любопитните предмети. На откриването на изложбата дойдоха и членове на местния клуб “Традиция”. “От малък обичам историята и ме привличат предметите, които носят информация за миналото. Голяма част от нещата самият аз съм използвал като ученик”, сподели Боянов.
Ученически чанти, тетрадки, удостоверения, грамоти, аксесоари, които са носили чавдарчетата и пионерчетата през 70-те години на XX век, са подредени в изложбата. Най-новите експонати са бележници и моливници от 90-те години.
Експозицията в СУ “Владимир Комаров” е посветена на Световния ден на детето и на Деня на християнското семейство. Събитието продължи със среща с родителите, които разказаха на децата за своите професии. Сред гостите имаше машинист, пожарникар и юрист.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново