Около 3000 италианци ще се обучават дистанционно за учители във ВТУ

Публикувано на ср, 22 Ное. 2017
318 четения

Доц. Димитър Симеонов, проф. Христо Бонджолов и чл.-кор. проф. Стоян Буров.

Близо 11 000 лева годишно заработват
допълнително от магистри преподавателите

Около 3000 италианци се очаква да станат студенти във Великотърновския университет. Предстои подписването на договор за дистанционно обучение по магистърска програма “Педагогика на деца с психо-физически увреждания. Ресурсен учител”, а евентуалният брой кандидати за нея ще бъдат 1000 италиански граждани, съобщи зам.-ректорът по учебната дейност чл.-кор. проф. Стоян Буров. 171 жители на Ботуша вече са завършили обучението си в Центъра за квалификация на ВТУ, а сега им се издават свидетелства за придобиване на учителска правоспособност. Вече е започнал и вторият курс по тази програма, в който участват над 100 души. Предстоят разговори за квалификационни курсове по подобна програма по договор с университета Агридженто, Сицилия, сподели проф. Буров. Дистанционното обучение е на италиански и е с продължителност два семестъра, а държавните изпити преди дипломирането се провеждат в български училища. Таксите, които плащат чуждестранните студенти, са в размер на 1500 евро, уточни той.
Интересът на студентите зад граница към магистърските програми на ВТУ продължава да расте, обясни ректорът проф. Христо Бонджолов. За да могат да покрият нуждите на европейския пазар, от университета вече са въвели магистратури на английски, немски, руски и италиански. За съжаление все още нямаме бакалавърски програми на чужди езици, каза още ректорът.
Ръководството на ВТУ е извършило сериозна реформа по отношение на управлението на магистърските програми. С решение на Академическия съвет вече е въведен таван на хонорарите, като за семестър той не може да надхвърля 5400 лв. за преподаватели, а за техническия персонал – 2500 лв., съобщи проф. Бонджолов. Разчетите са на база реален брой часове, които може да поеме един преподавател при осемчасов работен ден, според КТ. Ставките за тези часове се изчисляват по специални формули, които включват съответните специалности, такси, брой на записаните студенти и др. Така се прави оптимизация и справедливо разпределение на средствата, които постъпват от студентски такси по тези програми. Новост е и че приходите от такси на магистрите, в това число и от чужбина, вече се разпределят по факултети. Според броя на обучаваните студенти, парите влизат не в общата хазна на ВТУ, а по факултетите и така чрез тази частична децентрализация, ръководствата им може да си планират участия в конференции и научни форми, привличане на авторитетни преподаватели и др.
Близо 1300 са студентите по магистърски програми т.г., като 216 от тях следват в редовна форма, 860 – в задочна, и около 200 – в дистанционна форма.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново