Петелът – символ и часовник, многоженец и началник

Публикувано на чт, 2 февр. 2017
3782 четения

Според китайския календар 2017 година е Годината на огнения петел.

У нас Петльо не е зодиакален символ, но върши добра работа в селските дворове.

Днес е Петльовден. Празникът се свързва с времето на турското робство, когато с кръв от петли българските семейства белязвали портите си, за да заблудят властите, че от техните къщи вече са взети момчета за еничари. Разпитаните стари хора и легендата разказват как смела еркечанка (с. Еркеч – Бургаско) скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано. Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде. През нощта тя извежда и скрива детето си далеч извън селото, заклала в полунощ петела на прага на къщата и опръскала с кръвта му навред. Когато сутринта дошли повторно, турците останали стъписани пред постъпката на майката и повече не събирали момчета за еничари от село Еркеч. От тогава та до днес този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български.
Подготовката за Петльовден започва сравнително рано. Още от есента се определя един петел за “баща” и втори за петльовден. Петелът курбан се коли на дръвника от майката на момчето; жените, които нямат мъжки рожби, също празнуват този ден, за да се сдобият с момче, “но която няма момче не си коли петела, ами го носи дето има момчета, там да ѝ го заколят”; с кръвта се опръсква навсякъде; главата на заклания петел, заедно с краката, се хвърлят на покрива на къщата, като се изричат специални заклинания.
Малцина знаят, че петелът е знаково животно в българската традиционна култура и фолклор. Свързва се много тясно с представите за слънцето. За българите той е слънчев символ, тъй като неговото пеене възвестява изгрева и настъпването на новия ден. Затова се счита за предвестник на новото начало и на успеха.
Старите българи обикновено свързват частите на денонощния цикъл с петела, обяснява етнологът д-р Илия Вълев от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Затова широка употреба има изразът “петляно време”, което се свързва с пеенето на петлите и отмерва часовете след полунощ: по първи петли (около един), втори петли (около три) и трети петли (към пет).
“Според традиционните представи в деструктивните периоди на преход времето от залез слънце до първи петли е тази част от денонощието, когато се появяват караконджули, вампири, таласъми и други митологични персонажи. С пропяването на петел те загубват своята сила. Затова според народните вярвания след полунощ е страшно време за хората и те не бива да излизат навън. Но след първи петли човек може необезпокояван да излиза от къщи и да тръгва на път”, разказва етнологът. Предпазната функция на петела косвено се потвърждава от редица заклинателни формули, с които баячките отпращат болестта в “пусти гори, дето петел не пее”, т.е. винаги се свързва с усвоеното от човека пространство, в което той е защитен от болести, вредоносни сили и свръхестествени същества.
Освен това петелът олицетворява мъжкото начало и оплодителната способност, както и женското възпроизвеждащо начало. Птицата е ярък символ на потенция, затова се включва в сватбените ритуали като символ на младоженеца. От там води началото си и обичаят да се принася в жертва на Петльовден с идеята да пази мъжките рожби в семейството, твърди д-р Илия Вълев.
Преди броени дни беше отбелязана Китайската нова година. Според китайския календар 2017 година е Годината на петела и е символ на активността и огнената енергия, които могат да бъдат удовлетворени чрез вътрешна работа и творчество. Петелът е десети в цикъла от 12 знака, а тази традиция води началото си от векове и се свързва с една легенда. Тя разказва как Буда поканил при себе си всички животни, за да отпразнуват Нова година. Почели го обаче само 12 вида. Така всяко едно от тях си спечелило своя година, а хората, родени през нея, носят чертите на характера на съответното животно.
Китайците вярват, че петелът е символ на лоялността и точността, тъй като всяка сутрин известява началото на новия ден. Родените под знака на петела са добросърдечни, работливи, смели, честни и независими, но могат да бъдат и арогантни и манипулативни. Според астролозите петелът символизира Слънцето, зората, новото начало и разбуждането, затова 2017-а ще бъде година на успехите и триумфа, но с цената на много търпение и работа.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново