Патриотът Ивайло Шопски: “От историята на България трябва да учим децата на дълг, морал и дисциплина”

Публикувано на сб, 19 май 2018
211 четения

От ценностите на културата и историята на България трябва да учим децата на дълг, морал и дисциплина, казва патриотът Ивайло Шопски, който в своето пътуващо читалище в автобус “Бащино огнище” пристигна на Събора на овцевъдите и прие в импровизираната си патриотична изложба стотици деца от Търновско. За тях Шопски беше организирал и играта “Познавам ли моята България”. На огромна географска карта на страната бяха поставени макети на исторически и културни забележителности и чрез беседа децата научаваха за тях. Те са съпричастни, има екипност и ангажираност. Ефектът е много по-добър и като едно представление. Това е идеята, да са вътре в българската история и култура. В потвърждение на това провеждаме и хайдушки игри за малки и големи, избираме най-добрите войводи на четата, показва патриотът.
Като родител наблюдавам как историята в училище се изкривява, как децата вече не се учат на никакви ценности и как всяка година се срутва все по-силно вътрешното усещане, че България това сме всички ние, отчита Шопски. Според него не по-различно е положението и при младите хора. Те са изпаднали в апатия – няма организация, няма инициативи, общество, мисия, идеали. А какво показва историята ни, че изконно за българина е било читалището, то е движещата сила, там се е раждала и запазвала културата, обсъждали са се идеи за революции и освобождение на народа ни от турското иго, там са се разигравали театри с акценти за политическа независимост. Затова реших да купя автобус и да го обзаведа с експозиция, която да показва славни моменти от историята на България, отчита патриотът.
Според патриота, едно пътуващо читалище трябва да има още автобус и камион, а също фолклорен ансамбъл с програма и музиканти. Искам да направя пътуваща сцена, която да дава изява на млади творци от всички области. Нищо не пречи на пътуващото читалище да отиде при българите в Мадрид, Лондон, Мюнхен, Одеса. Това е толкова важно за България, за да не се къса връзката. За съжаление обаче Министерството на културата не обръща внимание на неговите идеи, затова го прави сам. Хубавото е, че има много съмишленици и дарители, които помагат. Шопски твърди, че българинът трябва да се гордее с миналото си и това се стреми той да подскаже чрез стотиците патриотични беседи, които изнася. Който го е осъзнал и е просветен, ходи изправен и няма да хвърли боклук на земята, има вътрешна нетърпимост и за него не е нормално да даде рушвет на доктора или в администрацията. Който – не, ходи прегърбен и смазан от ширещата се корупция.
Изложбата т.г. е посветена на 140 г. от Руско-турската война. В нея са представени оръжия на двете воюващи страни, униформите на руските освободители, казаците, опълченците, башибозукът, командващия офицерски състав в турската армия. Не е забравено и хайдушкото четническо движение, което също е допринесло за освобождението на българите, обяснява патриотът. В автобуса за първи път е експониран макет на руска десантна лодка в мащаб 1:3, с която освободителите са преминали р. Дунав при Свищов. На нея децата най-много се радват.
Шопски отбелязва, че екипът му е преиздал биографичната книга за Никола Корчев, който е спасил българското знаме при боевете на Шипка. Интересна е историята на опълченеца. Вазов се е срещал с Корчев и е превъплътил истинска случка от живота му в романа си “Под игото”. Убийството на двамата турци във воденицата, за да бъде спасена дъщерята на воденичаря, за което разказва писателят, е реална история, която се случва в с. Долна Диканя. Така започва комитският живот на Никола. По-късно Корчев е бил назначен в железницата за машинист и така е превозвал пощата на тайните революционни комитети и дори е криел самия Левски във вагона за въглища.
Ивайло Шопски е инициатор на подписка за възраждане на ученическите лагери. От 164 бази в България в момента работят около 18. Всичко друго е изкъртено и разграбено, а хубавите сгради са продадени. Идеята сега е и тези 18 бази да ги съсипят, за да се разпродадат. Според патриота интересното е, че всяка година Министерството отпуска по 4 млн. лв. субсидия, за да ходят децата на море срещу дневна такса от 16 лв. Но колко от тях са отишли на море? Пращаме си децата на скъпи зелени училища и СПА центрове, а с техните бази други разполагат. Той е входирал писма до Премиера, Парламента и Министерството на културата с искане да се върнат ученическите лагери, за да остане тази социална услуга за децата. Сутрин да се вдига българското знаме с химна и децата да спортуват, да има занимания и различни инициативи. Да има педагози и възпитатели, а също патриотични беседи. Според Шопски, ако бъдат събрани 50 000 подписа, ще бъде преразгледана и актуализирана Наредбата, която регламентира ученическите лагери. И то в полза на децата.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново