Парично обезщетение до 600 евро при проблемен полет

Публикувано на пн, 16 юли 2018
313 четения

Вероятно всеки човек, който лети по няколко пъти в годината, е имал случай на закъснял или отменен полет. Според статистиката едва 5% от потърпевшите пътници търсят обезщетението, което им се полага, тъй като много от тях или не знаят правата си, или се отказват заради понякога дългата процедура.
Всяко закъснение на полет, отмяна или друго неблагополучие обърква плановете на пътуващите, може да провали дълго планирана ваканция или бизнес среща и причинява значително неудобство у хората. За такива случаи европейският законодател предвижда право на парично обезщетение за пътниците за причиненото им нудобство. Правата на пътниците, използващи въздушен транспорт са уредени с приемането на Регламент 261 през 2004 г.
Авиокомпаниите дължат обезщетение в следните случаи:
– при отмяна на полет;
– при закъснение повече от 3 часа;
– при пропусната връзка;
– при отказан достъп на борда поради овърбукинг – в случаите, в които авиокомпанията е продала повече билети от местата в самолета.
За кои полети може да се претендира обезщетение?
Регламентът се прилага за абсолютно всички полети, излитащи от летище в ЕС, и за полети, които кацат в ЕС, изпълнявани от европейска авиокомпания.
Размерът на обезщетението се определя от дължината на маршрута:
– до 1500 км – 250 евро/пътник;
– от 1500 до 3500 км – 400 евро/пътник;
– над 3500 км – 600 евро/пътник.
Важно е да се знае, че не е необходимо пътниците да имат сключена застраховка при пътуване. Също така потърпевшите пътници имат право на парично обезщетение дори и в случаите, в които авиокомпанията е предоставила безплатни храна, напитки, хотел, възстановила е стойността на билета или е осигурила заместващ полет.
Задължението на авиокомпанията да изплати обезщетение може да отпадне само при форсмажорни обстоятелства – лоши метеорологични условия, стачка или терористична заплаха. На практика повечето авиокомпании правят всичко възможно, за да не платят дължимото на пътниците, като използват именно тези оправдания и се опитват да се измъкнат по всякакъв начин, като се надяват пътниците да се откажат да търсят правата си. И мнозина наистина се отказват.
През последните години процесът на претендиране на обезщетения става по-лесен за пътниците благодарение на развитието на технологиите и създаването на специализирани интернет платформи, които са в помощ на засегнатите пътници. Практиката показва, че благодарение на тях исковете и изплатените от авиокомпаниите компенсации се увеличават.
Популярна българска онлайн платформа, съдействаща на пътниците с проблемни полети, е Аероиск. Зад нея стои екип от млади и амбициозни специалисти и юристи с опит в авиацията, които адекватно и аргументирано могат да защитят правата на пътниците пред авиокомпанията, а при необходимост по административен или съдебен път да осигурят изплащане на дължимите обезщетения от страна на превозвачите.
За да получите съдействие за проблемен полет от Аероиск е необходимо да регистрирате иска си през сайта aeroisk.bg, което отнема броени минути. Всичко останало е тяхна грижа. Всяка консултация и предварителна проверка на конкретен случай от Аероиск е безплатна. Възнаграждение за услугите им се дължи само при успешно изплащане на обезщетение от авиокомпанията, а ако не успеят да осигурят компенсация, пътниците не заплащат нищо. Екипът на Аероиск проверява всеки отделен случай, свързва се с пътниците и им предоставя становище по всеки техен казус, както и полезна информация за правата им в случай на бъдещи проблемни полети.

Можете да се свържете с тях през
онлайн платформата aeroisk.bg, също и чрез съобщение във Фейсбук –
Аероиск – обезщетения за проблемни полети, на телефон 052 58 04 99
(-98 и -97) или във Viber – 0877 63 88 01.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново