Наследници на римски императори участваха в антични битки в Никополис ад Иструм

Публикувано на пн, 16 юли 2018
369 четения

Своеобразни детски олимпийски игри, посветени на богинята Фортуна, оживиха римския град Никополис ад Иструм. В събота античният археологически резерват край Никюп, за да се докоснат до древността, пристигнаха над 200 деца с родители, баби и дядовци от близо и далеч. Имаше и бебета с колички, които се включиха по свой начин в забавленията.
Идеята за детското парти е на кмета на Никюп Йорданка Атанасова, която бе подкрепена от Регионалния исторически музей във В. Търново. Под мотото “Николопис ад Иструм – градът на моето детство” кметицата покани деца да се запознаят със славната история на римския град, основан от император Траян в чест на победата му над даките. Затова през целия ден интересните забавления не секнаха, имаше антични и съвременни битки, атрактивни състезания.
Датата на детските фортуналии – 14 юли, така римляните наричали игрите в чест на богинята Фортуна, не е избрана случайно. Тогава те отдавали почит на богинята, която олицетворявала щастието и късмета в семейството. Фортуна била едно от най-почитаните божества в античността, пред което всички се прекланяли. Освен това 14 юли е националният празник на Франция, а Никюп вече се побратими с френското селце Ондовил, като официалната церемония по подписване на договора за побратимяване ще бъде догодина при никюпските домакини. Затова на партито бе подредена изложба от рисунки на никюпски и ондовилски деца. А за да бъде весело и изпълнено с много настроение детското парти, специално бяха поканени талантливите малките певци от музикалното студио “Елита” с ръководител Петя Василева. След това малчуганите от Никюп демонстрираха поетичните си изяви и разказаха какво знаят за селото и колко се гордеят с римския град Никополис ад Иструм.
Голям интерес предизвикаха уроците по грънчарство на Ани и Димитър Спасови от Свищов, които показаха докъде може да се развие въображението, щом се седне на грънчарското колело. Семейството е част от Асоциацията за антични реконструкции “Дукс Антика”. От Ани и Димитър децата научиха нагледно повече за живота на хората през античността. Още повече че Никополис ад Иструм е основан от занаятчии, дошли от Мала Азия. По време на показното грънчарство семейство благодари специално на Ани, защото тяхното дете на римския фест миналото лято така се захласнало по керамиката, че от тогава до сега развива творчески умения. После с помощта на Спасова, която е керамик професионалист, всяко дете изработи малък глинен съд, който украси и отнесе вкъщи за спомен.
“От най-древните времена керамиката е била най-важният елемент в домакинството. Тя е една от първите осъзнати прояви на човека, който е правил съдове за храна, а също за религиозни нужди. Заниманията с естествени материали, каквато е глината с нейната топлина, въздействат терапевтично по най-естествения начин на човека. Контактът с глината помага за намаляване на стреса и за отстраняване на проблеми в поведението. Допирът с нея развива сетивата и творчеството, повдига независимостта на духа и повишава личната самооценка. Затова създаване на форми и предмети с две ръце е много вдъхновяващо преживяване особено за децата. То учи на търпение и самодисциплина и е особено важно за израстването на малкия човек, подобрявайки пространственото мислене. Затова ще се разходим малко из грънчарството от неговото възникване, а после ще сложим глината на грънчарското колело”, разказва Димитър Спасов. Според Ани Спасова, в България има много добра школа по керамика в Троян с невероятна база и преподаватели. Вече се възраждат малките занаятчийски работилници и хората се връщат към ръчносъздадения продукт. Тази китайска вълна, заляла страната ни, вече се отдръпва. Една от мисиите на семейство Спасови е да показват грънчарството най-вече пред децата. А керамиката запазва духовността и отдръпва младите хора от виртуалния свят.
Ние сме от Велико Търново, но сме си купили къща в Никюп и лятото децата прекарват ваканцията в селото, споделя Нина Пенчева, майка на три деца. Най-малкият член на семейството е на година и половина, а останалите две деца са на 11 и 7 години. Щастливи сме да уважим този нетрадиционен празник, пък да видим и как ще се представят кака и батко в игрите. Те участват активно в инициативите на селото, заяви Нина.
На 8 месеца е малкият Крум, който е дошъл с мама на забавления. Семейството живее в Никюп, но родителите работят във Велико Търново. Имаме си къща, двор, цветя, тишина, спокойствие, автобуси пътуват три пъти през деня до Търново. Майката Мария Рачева заяви, че не пропуска инициативите в селото и макар синът ѝ още да е малък, сега е много любопитен, слуша музиката и песните тук, гледа състезанията на батковците и се чувства мирен и спокоен. И няма как това да не е така, след като със семейството на партито присъства и шефът на полицията в Полски Тръмбеш Марин Маринов, пошегува се Йорднка Атанасова като администратор.
Детският празник в Никополис ад Иструм привлече семейства от Полски Тръмбеш, Ресен, Велико Търново и Раданово. Имаше и две руски фамилии, които живеят в Никюп, а също италиански туристи, дошли да разгледат римския град. Идеята на Йорданка Атанасова е летните фортуналии да станат ежегодни, тъй като още не завършил празникът, малчуганите непрекъснато питаха кога ще има пак такива забавления. Родителите пък предложиха да бъдат организирани спортни игри и за тях, а всички деца получиха по една книжка със стоте национални обекта в страната и магнитче с образа на римски град, осигурено от РИМ. От своя страна децата от младежкия клуб “Нике” в Никюп дариха забавни игри на малките гости.
По време на фортуналиите организаторите раздадоха много награди на малчуганите, а и на тези, които са участвали в конкурса за есе на тема “Защо избрах да живея в Никюп”. Наградата отиде при две руски семейства, заселили се в селото. Нина и Боян Пенчеви с трите си деца пък спечелиха първото място в категорията за семейство. Патриция Петкова, Беатрис Паришева, Анжелина Николаева и Иван Здравков бяха наградени за есе и рисунки. А пък за всички деца от Никюп ще бъде организирана екскурзия до Сексагинта Приста – Русе, съобщи Атанасова. И най-важното е, че по време на празника в Никополис ад Иструм нито едно дете не посегна към телефона или таблета, посочи кметът домакин.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново