Паметна плоча на търновския оперетен артист Асен Русков откриха в София

Публикувано на вт, 21 юли 2015
565 четения

Паметна плоча на легендарния оперетен комик Асен Русков от Велико Търново и съпругата му – актрисата Елисавета Рускова, беше открита в столицата. Паметният знак е монтиран на фасадата на къщата, която двамата артисти изграждат през 30-те години на миналия век на ул. “Арх. Йордан Миланов” 30 в кв. “Лозенец”. На честването в София дойдоха актьори от софийската оперета, звезди от недалечното театрално минало, както и хора, които пазят жив спомена за големите артисти.
Къщата на семейство Рускови се намира непосредствено до прочутата спирка Вишнева. Домът е известен с красивата си фасада с капаци на прозорците и със скулптурата на жаба, аранжирана в двора. На това място известни актьори и манекенки си правят фотосесии, но малцина знаят че това е домът на Асен Русков. Прочутият артист строи къщата по собствен план, а в двора изгражда атрактивна беседка, където през лятото събира колеги и приятели. Мястото за строеж му е подарено от столична община, която по онова време е поела ангажимента да осигури терени за строителство на къщи на видни личности от интелектуалния елит. Тъй като транспортът е бил нередовен, късно вечер, след представление, Рускови са се прибирали у дома с предварително наета каруца с кон.
След смъртта на Русков през 1958 г., съпругата му Елисавета продава къщата, защото ѝ е трудно да я стопанисва сама. Новите собственици както и по-възрастните съседи пазят спомена за колоритната оперетна двойка.
Асен Русков е роден на 12 юли 1896 г. във Велико Търново. Той и съпругата му Елисавета са сред основателите на българския оперетен театър. Звездата на Русков изгрява още в театър “Ренесанс” през 1920 г., когато двамата с Мими Балканска се превръщат в звезди на театрална София, а имената им не слизат от афиша и от пресата. В златните сезони на Кооперативния театър, Свободен театър, Одеон, Художествен оперетен театър, Народна оперета Рускови са също водещи актьори. Утвърждават се в комичното амплоа, снимат се и в някои от първите български филми.
На сцената на Държавния музикален театър “Стефан Македонски” в началото на 50-те години Асен Русков достига творческия си връх като Менелай в “Хубавата Елена”, Мишка в “Царицата на чардаша”, Латичели в “Младостта на маестрото”. Наричат го Царя на смеха, а прохождащият бъдещ оперетен комик Видин Даскалов черпи от неговия богат сценичен опит. Елисавета Рускова пък оставя трайна диря в историята на театъра с роли като Общественото мнение в “Орфей в ада”, Хаджигенчовица от “Българи от старо време”, Стрина Драгана от “Имало едно време”, Михалица от “Бунтовна песен” и др.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново