От ВТУ настояват тараклийският вуз в Молдова да стане техен филиал

Публикувано на ср, 30 Ное. 2016
303 четения

Ректорът проф. Христо Бонджолов (в средата), зам.-ректорите проф. Стоян Буров и доц. Димитър Димитров и преподавателите проф. Атанас Дерменджиев и проф. Пламен Павлов изразиха позицията на ВТУ вчера.

Ръководството на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” се обяви против намерението на българските власти да преобразуват Тараклийския университет във филиал на русенския вуз “Ангел Кънчев”. Информация за това беше разпространена след визитата на президента Росен Плевнелиев в Молдова. В тази връзка ректорът проф. Христо Бонджолов е изпратил писма до държавния глава, председателя на Парламента Цецка Цачева, премиера в оставка Бойко Борисов и просветния министър в оставка Меглена Кунева. В тях се изтъква приносът на ВТУ за развитието на вуза в Тараклия от 1999 г. до наши дни и се настоява търновската алма матер да участва в разговорите за бъдещето на молдовското висше училище.
“Имаме великолепни отношения с колегите от Русе, но бяхме силно изненадани от това, че се прекъсва една традиция, която продължава и днес. Онзи ден имах среща с колеги от Молдова и Тараклийския университет. Не сме съгласни с начина, по който се вземат тези решения и не мислим, че е за доброто на Тараклийския университет”, заяви вчера проф. Бонджолов.
Идеята за висше училище в този 20-хиляден молдовски град се е родила във ВТУ след разговори с българска общност, стана ясно на нарочна пресконференция вчера. В нея участваха зам.-ректорите проф. Стоян Буров и доц. Димитър Димитров и преподавателите проф. Атанас Дерменджиев и проф. Пламен Павлов, работили активно за създаването на вуза. Двамата припомниха усилията на ВТУ за каузата “Висше училище за българската диаспора в Тараклия”.
Най-много студенти с хуманитарни специалности от Молдова са завършили във ВТУ, припомни проф. Павлов, който в периода 1998-2002 г. бе председател на Държавната агенция за българите в чужбина. През 2001 г. тогавашният премиер Симеон Сакскобургготски е възложил на МОН да започнат действия за разкриване на филиал на български вуз там. ВТУ съвместно с усилията на агенцията, се заели с подготвителната работа. Проф. Дерменджиев, тогава зам.-ректор, и проф. Павлов били командировани в Тараклия и изготвили учебните планове с преобладаващо хуманитарни специалности, в които най-вече били застъпени “Български език”, “География” и “История”. Най-успешният вариант бил вузът в Тараклия да стане филиал на ВТУ, тъй като нашият университет бил отлично приет от местната общност. От търновския вуз дори представили на министъра на финансите Милен Велчев проектобюджет от 450 хил. лв. за обезпечаване на обучението и той одобрил разхода. Така започнали и модулни обучения и обмен на преподаватели.
Въпреки че учебното заведение се изгражда с български пари, то все пак става Молдовски държавен университет. Ролята на ВТУ обаче не спира до тук и през годините продължава да обучава кадри и да помага с обезпечаването на кадри. Това на практика превръща Тараклийския университет в неформален филиал на ВТУ, а и самите преподаватели започват да работят с това усещане. Около 600-700 души – студенти, преподаватели, докторанти и учители от висшето училище в Тараклия, са подготвени от 2004 г. до сега във ВТУ. В ежегодните международни семинари по българистика редовно участват представители на българската общност от Тараклия. “Един хуманитарен университет, какъвто е Тараклийският, да стане филиал на един технически университет е нонсенс, и аз тук виждам някакви лобистки интереси, не знам на кого, но не е добър този вариант”, заяви проф. Пламен Павлов.
Ректорът също беше категоричен, че единствено ВТУ може да отговори на потребностите на молдовския вуз. Той сподели, че скоро стартира проект за 4 млн. лв., финансиран от външна частна фирма. Инициативата ще позволи провеждането на дистанционно обучение от всяка учебна зала и за всички специалности. По този начин ще можем да обучаваме и българските общности в чужбина, сподели проф. Бонджолов.
Ние не искаме да бъдем игнорирани от разговорите за бъдещето на Тараклийския университет, заяви проф. Стоян Буров. “Там беше създаден молдовски университет с български пари, а ние сме помагали толкова много с литература и с обучения. Очевидно този университет не може да съществува повече така. Нашата страна трябва да реши дали да се направи филиал, което ще означава финансиране от България и обучение на студенти по държавна поръчка. Зад тези българи ще стоят пари, които държавата трябва да даде. Защо Русе се намеси, явно има лобистки интереси. Плевнелиев не знае историята на нещата и ние искаме да я припомним”, каза още зам.-ректорът.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново