Образователното министерство даде ВТУ на Главния прокурор (обновена)

Публикувано на ср, 4 юли 2018
12277 четения

Извършена проверка на образователното министерство във Великотърновския университет стигна до Главния прокурор, научи “Янтра ДНЕС”. Проверяващите са констатирали, че ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” е издал незаконни свидетелства за професионална квалификация “учител” на 170 италиански граждани и препоръчват на ректора да ги анулира. По време на обследването експертите от МОН са установили сериозни нередности и са съставили предписания на ръководството на търновската алма матер. “Във връзка с поставения в сигнала въпрос дали е осъществен състав на престъпление по Наказателния кодекс е сезиран Главният прокурор на Република България”, се казва в официалната информация, изнесена от МОН.
Предмет на проверката, извършена през април със заповед на просветния министър Красимир Вълчев, е било установяване на достоверността на взето решение на Академичния съвет по отношение на признаване на висшето образование на 170-те италианци. Проверяващите са категорични, че има подправено решение от заседание на съвета на 18.04.2016 г.
В констативен протокол до ректора проф. Христо Бонджолов от министерството са препоръчали Контролният съвет на ВТУ да извърши проверка за установяване на нарушения при издаване документите за учителска правоспособност на италианците. От МОН са категорични, че чужденците са записани и незаконосъобразно обучавани в Европейския политехнически университет – Перник, с който ВТУ има договорни отношения. Те изискват свидетелствата да бъдат обезсилени, защото “са издадени в нарушение на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител“.
В протокола е записано още, че трябва “да се потърси дисциплинарна отговорност от всички длъжностни лица, допълнили протокола от заседанието на Академичния съвет на университета от 18.04.2016 г. с несъществуващо решение”. Освен това “при упражняване на правомощията, дадени по закон, ректорът да не допуска действия, които биха породили съмнения за наличието и прикриване на закононарушения”. Сред посочените препоръки е “да бъде актуализиран Правилникът за дейността на Информационния център на университета, в който действията на оторизираните потребители да бъдат ясно дефинирани, в длъжностните им характеристики да бъдат разписани правила за достъп до публикуване на данни в информационната система”.
Потърсен за коментар от “Янтра ДНЕС”, ректорът проф. Христо Бонджолов заяви, че не може да говори.
През ноември м.г. от ректорското ръководство официално обявиха, че 171 жители на Ботуша вече са завършили дистанционно обучението си в Центъра за квалификация на ВТУ, а сега им се издават свидетелства за придобиване на учителска правоспособност. За курса те са заплатили такса от 250 евро. По същото време е започнал и вторият курс по тази програма, в който участват над 100 души. Тогава зам.-ректорът по учебната дейност съобщи, че предстои подписването на договор за дистанционно обучение по магистърска програма “Педагогика на деца с психо-физически увреждания. Ресурсен учител”, а евентуалният брой кандидати за нея ще бъдат 1000 италиански граждани. Предстоят разговори за квалификационни курсове по подобна програма по договор с университета Агридженто, Сицилия, сподели проф. Буров. Дистанционното обучение е на италиански и е с продължителност два семестъра, а държавните изпити преди дипломирането се провеждат в български училища. Таксите, които плащат чуждестранните студенти, са в размер на 1500 евро, уточни той.
“Янтра ДНЕС” научи, че проверка за издадените от ВТУ професионални квалификации на 170 италиански граждани и за възможното бъдещо провеждане на обучение на други чужденци е извършена и от НАЦИД (Национален център за информация и документация) при МОН. Това е държавен орган, който установява законността на всички издадени дипломи.

Екип на “Янтра ДНЕС”

loading...
Пътни строежи - Велико Търново