Немецът Юрген Мюлер прие България като втора родина

Публикувано на чт, 27 окт. 2016
723 четения

Близо 20 години семейството му прави дарения на социални и лечебни заведения

Юрген Мюлер е държавен администратор и шеф на информационната система на болницата в немския град Албщат. Близо 20 години той и неговото семейство дейно правят дарения на социални и лечебни заведения основно във Велико Търново и Елена. Германецът е приел за своя благородна кауза да помага на хората в нужда, затова идва в района най-малко два пъти в годината. Винаги казва, че харесва и обича много България и тук се чувства като у дома си. За него тази страна е втората му родина. Българите са много гостоприемни, за разлика от германците, които са затворен народ и почти не контактуват като съседи.
В началото Юрген е дарител и работи съвместно с Германския червен кръст, партньор на червенокръстката организация във Велико Търново. През 2006 г. учредява организацията “Помощ за България”, в която членуват 150 души. Те събират помощи за Великотърновска област, а дълги години организацията осигурява месечни средства за изхранване на болните от туберкулоза деца в областта. След това благотворителността е разширена, като в групата се включват и 30 деца от социално слаби семейства. Германецът обича да казва, че направо е “осиновил” Елена, където обича да идва. Там е подарил микробус на Социалния патронаж, а също много храни и оборудване за социалната кухня. Многобройни са помощите за Дома в Илаков рът, който вече е закрит, а също и за Защитеното жилище в селото. Незабравими стават празниците, които германците организират,с децата от Интерната в Ново село. Последното дарение на Юрген и “Помощ за България” е само преди няколко месеца, когато дарителят осигурява 12 000 лв. за ремонт на санитарните помещения на педиатрията в горнооряховската болница.
В навечерието на 19 октомври 2016 г., когато стационарът чества 120-годишен юбилей, Юрген и съпругата му Рия пристигат в здравното заведение, за да видят новата придобивка за малките пациенти. Тогава Юрген разказа, че средствата за ремонта в детското отделение са събирани съвместно с друга германска организация “Децата се нуждаят от мир”. Всяка година за Великден доброволците от двете организации организират благотворителни пазари в центъра на Албщат, на които събират средства за болници и социални заведения във Великотърновска област. Това се е случило и тази година. Юрген не скри дългогодишното си приятелство с д-р Иван Иванов, управител на горнооряховската болница. Затова германците решават да помогнат именно на това лечебно заведение за належащия ремонт на сервизните помещения в педиатрията.
В Германия се твърди, че България няма нужда от помощи, тъй като е член на Европейския съюз, но в действителност не е така. И ние решихме да продължим да помагаме на страната ви, отчита Юрген. Германецът разказва още, че Албщат е град, колкото Велико Търново, но обединен изкуствено от 10-12 малки региона. Там в бивша казарма преди три-четири месеца са настанени над 3000 бежанци. Сега обаче са останали около 300, останалите са разпределени по различни градове. Независимо от това охраната в града на обществени заведения и институции е подсилена. В началото бежанците не са били запознати с местните храни и като са влизали в магазини, направо са разопаковали продуктите, за да видят какво е това. Сега обаче търговците се оплакват, че след като в Албщат са останали по-малко бежанци, е спаднал и оборотът в магазините.
Когато пристигне бежанец в Германия, и още няма гражданство, социална помощ не се отпуска. Тогава получават само дрехи и санитарни принадлежности, живеят в центрове. Самата процедура за гражданство е много бавна, в миграционните служби има над 100 000 молби на мигранти, които още не са обработени. Но за седмица Германия дава на всеки мигрант по 30 евро, а за децата е по-малко.
Юрген смята, че има опасност Европа да бъде ислямизирана. Според него България, която граничи с Турция, познава турския ислям, но държавите в Европа не познават арабския ислям. Германецът е прочел много книги за исляма и коментира, че през последните 10 години 4-5 представители на ислямизма са получили Нобелови награди. Но за това никой не говори. Когато обаче стане някакъв атентат, гръмва целият свят. Юрген подчертава, че трябва да се прави разлика между терористите и мигрантите, които искат свобода. Но Юрген и Рия се притесняват за сина си, който догодина завършва полицейската академия. Неминуемо той ще се сблъска с мигрантските проблеми и не бихме искали да му се случи нещо лошо, казва германецът.
Юрген споделя още, че много голяма част от сирийците в Германия няма да се интегрират, защото идват от друг свят и култура. В болницата на Албщат работят много доктори от Египет и Гърция, но и те не свикват със западния манталитет. Няма нищо лошо в това всеки народ да има свой бит и култура и това е интересното, че всеки е различен. Но проблемът е, че е много трудно да се сработят различните манталитети.
Има и друг проблем, коментира Юрген. Бежанците идват с различни заболявания, особено туберкулоза. Справка от болницата в Албщат показва, че един на всеки сто бежанци има туберкулоза и сега това е тема номер едно в Германия. Докато преди идването на мигрантите в Албащ, в града не е имало нито един болен. Затова сега всеки бежанец в града първо минава на преглед за туберкулоза. Ако има такова заболяване, веднага започва лечение.
В Германия сега има много арабски деца без родители. Те са изпратени там, за да могат да изтеглят и семействата си после. Но този трик вече е стопиран и най-рано след две години родителите могат да дойдат. Дотогава децата са настанени в приемни семейства. И макар това да са най-вече младежи и девойки, те всяка вечер плачат за родителите си.
Следващото идване на Юрген и Рия във В.Търново ще бъде през март 2017 г.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново