Не достигат ресурсни учители

Публикувано на пн, 30 ян. 2017
927 четения

Ресурсните учители са принуждавани да работят с над 15-20 деца в група. Това води до намаляване на часовете за индивидуална работа и драстичен спад в качеството на предоставяната образователна услуга. Липсата на достатъчен брой ресурсни учители води до назначаването на все повече неправоспособни педагози, а това означава, че е необходима допълнителна специализирана квалификация. За това алармираха във В. Търново представители на Националната асоциация на ресурсните учители в България. Те организираха Школа за училищно приобщаване в Арбанаси, в която се включиха близо 100 специалисти, работещи с деца със специални образователни потребности от цялата страна.
16 000 са децата със специални потребности в България, а ресурсните учители не достигат, твърди образователният експерт д-р Калоян Дамянов. “Около 1500 учители трябва да обслужват такива деца, като законово трябва да се регламентира един педагог да работи с максимум десет ученици. Сега ресурсните учители са 1200, което на практика означава, че има недостиг на около 300 души. В началото на следващата учебна година дефицитът на специални педагози ще стане още по-голям”, обясни Дамянов.
Тези и още куп други проблеми ще поставят за решаване пред просветното министерство от асоциацията, обяви нейният председател Калина Христова. Сдружението е асоцииран член на Обществения съвет към МОН и ще представи своите искания на едно от следващите му заседания. Свои предложения те ще внесат и в Народното събрание.
“Съгласно указанията на МОН във връзка с влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование, както и на Наредбата за приобщаващото образование, директорите на училищата и детските градини в страната са длъжни да осигурят специалисти за гарантиране на допълнителна подкрепа за личностното развитие на деца, които са оценени като нуждаещи се от такава грижа. С влизането на новите финансови стандарти от януари т.г. директорите на училищата и детските градини ще получават и финансиране за предоставянето на тази допълнителна програма”, обясни Камен Дамянов.
В тази връзка до сега над 150 ресурсни учители от страната са преминали на работа в детските градини и училищата, а процесът ще продължи през цялата учебна година. Идеята е да се осигури ресурсно подпомагане на място и да се повишат часовете за квалифицирана помощ, която получават децата. Но ако в едно малко населено място има по едно или две такива деца, а минимумът за назначаване на ресурсен учител е 5, тогава в центровете по общини ще се осъществява подпомагането на децата”, посочи експертът.
“Ние ще поставим искания ресурсните учители да работят максимум с 10 деца. В момента в Наредбата пише, че трябва да работят минимум с 5 деца, но не е посочен максимален брой. Така директорите на училища на място могат да решат да натоварят един учител и с 20 деца. Това обаче ще доведе до спад в часовете по индивидуална работа с децата и ще понижи качеството на предоставената допълнителна подкрепа”, обясни Дамянов.
Заради недостига на ресурсни учители, много директори назначават на работа неквалифицирани кадри. Това също е проблем, защото при неполучаване на професионална подкрепа за проблемно дете може да се стигне до отпадането му от училище, алармираха още от асоциацията. Освен това, в очакване на предвидените по стандарт средства, директорите назначават ресурсни учители на минималната учителска заплата от 660 лева, което не ги удовлетворява, защото имат куп квалификации.
Две са нивата на подкрепа – обща и допълнителна, но много от директорите не успяват да ги диференцират, посочи още Дамянов. Като вариант за осигуряване на допълнителни специалисти, той посочи преквалифициране на педагози с осигурени специални средства, което е проблем особено в малките населени места.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново