Над 4000 изпълнители от цяла България идват на Петропавловския събор

Публикувано на вт, 18 юни 2013
243 четения

Над 4000 изпълнители от цяла България ще участват в Петропавловския събор на народното творчество край Лясковец. 12-ото издание на националния форум ще се проведе на 22 и 23 юни, като на двете фестивални сцени край манастира “Св. апостоли Петър и Павел” ще се представят над 200 състава. За първи път тази година в събора ще се включат и гости от чужбина. Специална програма са подготвили изпълнителите от фолклорните групи “Шавлего” и “Банхтриони” от Грузия и “Нуфарул” от Молдова.
Съборът ще се проведе под патронажа на кметовете на Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица. Трите общини организират форума на принципа на равнопоставеност в организационно и финансово отношение, като тази година те предоставят по 5000 лв., а своеобразни домакини на празника сега са лясковчани. Затова официалното откриване в събота от 11,30 часа ще направи градоначалникът на Лясковец д-р Ивелина Гецова. Началото ще бъде дадено с емблематичната песен “Хоро се вие край манастира” в изпълнение на Фолклорен ансамбъл “Сидер войвода”, който през 2013-а празнува своята 60-годишнина. След това програмата ще продължи с изпълнения на народната певица Росица Пейчева, танцова формация “Етноритъм” и групите от чужбина.
Повече от 250 са изпълненията на участниците, като те ще започват още в 9 часа сутринта и ще продължават до късно вечер. Най-възрастният участник е 84-годишната Мария Григорова от женска фолклорна група при читалището в село Григориево, общ. Елин Пелин, а най-малкият – 2-годишната Памела Курдова от група за изворен фолклор от Хотница. С най-много групи в събора ще се включи Община Горна Оряховица. Тя ще бъде представена от 19 формации и двама индивидуални изпълнители.
Въпреки че съборът няма конкурсен характер, изпълненията ще бъдат оценявани от творческа комисия в състав акад. Крум Георгиев, председател на Обществото за фолклор в България, проф. Елена Кутева, директор на Държавния фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”, доц. Митко Димитров от ВТУ и Галя Чохаджиева, етногаф от Регионалния исторически музей. Всички участници ще получат грамоти.
Първото издание на събора е проведено през 1993 г. по предложение на Община В. Търново и със съдействието на другите две общини. Първоначално е с регионален характер и първите три години е с ежегодни издания. Големият интерес към него води до промяна на статута в национален и изданията му стават на две години. Тазгодишното издание е в подкрепа на кандидатурата на регион В. Търново за Европейска столица на културата през 2019 г.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново