Над 2200 ловци от цялата страна дефилираха във Велико Търново

Публикувано на пн, 16 юни 2014
250 четения

Над 2200 авджии от страната дефилираха в петък с ловните си знамена и соколи под “Царевец”. Парадът във Велико Търново бе посветен на 130 години от организираното ловно движение, а инициатори на двудневните тържества, които продължиха в събота със събор на Къпиновския манастир, бяха домакините от “ЛРД “Сокол 1884”, общината и Съюзът на ловците и риболовците в България. Така след 92 години в старата столица бе възстановена традицията ловци от цялата страна да се събират на парад.
Програмата започна с откриване на изложба на тема “130 г. организирано ловно движение в България”. Еспозицията бе подредена в Изложбени зали “Р. Михайлов” и ще остане до края на юни. Тя включва три раздела – първият представя историята на организирания лов у нас във фотоси и документи, вторият – снимки на диви животни, и третият – оригинални предмети, знамена и пушки. Особен интерес предизвика оригиналното знаме на великотърновското дружество “Сокол”, а много от ловците се фотографираха за спомен до ловната светиня.
Минути след откриване на изложбата авджиите от над 90 дружини в страната се събраха пред паметника “Майка България”, където гостите положиха венци и цветя. След това парадът със знамената пое към площад “ Цар Асен Първи”, начело с кмета Даниел Панов, областния управител Георги Рачев, председателя на “Сокол 1884” Димитър Йорданов, шефа на националната ловна организация Иван Петков, депутата Марияна Бояджиева, зам.-министъра на МЗХ Бюрхан Абазов и др. Шествието съпровождаше военният духов оркестър и малките мажоретки от ЦДГ “Соня”. В парада се включиха дамите от женския ловджийски клуб “Бендида”, деца риболовци, състезатели по ловна и спортна стрелба, авджии с кучета и соколари с две ловни птици, които се оказаха истинска атракция за децата.
Ловците поднесоха венци и цветя пред всички паметници по главната улица на В. Търново. Тържеството беше открито от мажоретките от ЦДГ “Соня”. Кметът на Велико Търново Даниел Панов връчи 12 старопрестолни грамоти на заслужили деятели на ловното движение. Общността на ловците и риболовците не е само сдружение на хората, които практикуват своето хоби, то е много важна част от активното гражданско общество на България. Той отбеляза, че ловците са една голяма цивилна армия в услуга на обществото и благодари специално на организаторите на тържествата, които са в подкрепа на кандидатурата на В. Търново за културна столица през 2019 г.
От своя страна Иван Петков също награди 40 авджии и деятели на ловното движение от цялата страна. Почетни плакети за изключителни заслуги получиха кметът Даниел Панов и министърът на МЗХ проф. Димитър Греков. Наградата на проф. Греков бе връчена на неговия заместник Бюрхан Абазов. Петков припомни, че от един ловен кръжец във Велико Търново, създаден през 1884 година от именити интелектуалци и чешки учени, след 2 години става дружество. По-късно през 1898 г. е учредена националната организация на българските ловци, която сега е една от най-старите и уважавани организации в Европа и света. Затова не е случаен фактът, че Съюзът на ловците и риболовците в България е сред 6-те национални организации, които през 1931 г. в Париж основават Международния съвет по лова и опазване на дивеча, където страната ни членува и днес, заяви председателят на СЛРБ.
Отец Асен освети ловните знамена, а после за доброто настроение на всички се включи фолклорният ансамбъл “Българче”. На финала бе излъчен и аудио-визуалният спектакъл “Звук и светлина”.
125 000 са ловците в страната, обединени в 138 дружества. В “Сокол 1884” членуват 1100 авджии, включени в 31 дружини. Във Великотърновска област има 8 сдружения с над 5000 ловци, отчете Димитър Йорданов.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново