Над 200 НПО и училища подкрепиха само за ден стипендиантската програма за ромски ученици

Публикувано на чт, 27 окт. 2016
267 четения

Над 200 НПО и училища от цялата страна са подкрепили само за ден Стипендиантската програма за средношколци от ромски произход. Проектът ще обхване 600 гимназисти, които в рамките на две години ще получават стипендия в размер на 30 евро. Инициативата на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, съфинансирана от Ромския образователен фонд Будапеща, Унгария, която ще се реализира със съдействието на МОН, предизвика вълна от недоволство.
В отворено писмо до министъра на образованието настояваме МОН да разшири своите усилия за изпълнение на политиките на образователна интеграция, определени в Стратегията интеграция на ромите. Това обяви вчера председателят на Център “Амалипе” във В. Търново Деян Колев (на снимката в средата), които също подкрепят проекта. “Ние работим на терен от 2002 г. в цялата страна и сме установили, че има голяма потребност от такива програми. В началото усилията ни бяха насочени да намалим процента на ромските деца, които отпадат от училище. През последните години работим в посока все повече роми да завършват средно образование, за да имат по-добра реализация на пазара на труда. Инвестицията в подобряването на достъпа на ромските девойки и младежи до качествено средно образование е инвестиция в развитието на образованието и икономиката”, каза Деян Колев.
По данни на Световната банка от 9 до 19 % от новите работници на пазара на труда са роми. Според последното преброяване на населението по-малко от 10 % от ромите в България имат средно образование в сравнение с 35 % от българските турци и 78 % от етническите българи, отбеляза председателят на “Амалипе”. По негови думи това е сериозна диспропорция и за преодоляването ѝ се изискват целенасочени мерки.
“Проектът дава шанс учениците, които се самоопределят като роми, да подпомогнат образованието си. Той е стимул и мотивация да повишат успеха си, защото първата година те получават месечна стипендия от 30 евро, но през втората година ще получат пропорционална сума на успеха”, заяви Елена Данаилова, директор на СУ “Св. Климент Охридски” в стражишкото село Камен. Тя обясни, че селото има около 1500 са жители, като 21 на сто от тях са със средно и 25 % – с основно образование. 280 ученици посещават училището, а през миналата учебна година три деца са прекъснали образованието си. Ранните бракове и невъзможността на семействата да ги издържат са основните причини, поради които ромските младежи напускат училище, каза тя.
Ранните бракове са главната причина за отпадането на ромите от гимназиалния етап, потвърди и Теменужка Костова от Камен. Тя сподели, че е прекъснала образованието си след осми клас, за да заживее на семейни начала с бащата на своя 6-годишен син. След петгодишно прекъсване, след упорита битка в семейството, решава да се върне в училище и да завърши средно образование. “Направих го заради моя син, за да може след време да се гордее с мен. Ръка в тази трудна ситуация ми подаде моя бивша учителка, за което съм ѝ много благодарна”, призна Теменужка. Тази година тя е завършила СУ-то в Камен и вече е студентка в специалността “Предучилищна педагогика и логопедия” във Великотърновския университет.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново