Над 17 000 потребители в страната ще ползват новата услуга патронажна грижа

Публикувано на пн, 28 ян. 2019
213 четения

17 000 потребители от цялата страна ще могат да бъдат обслужвани чрез новата социална услуга патронажна грижа, която ще се предоставя от общините. “За целта сме отделили 47 млн. лв. Тази инициатива е част от изпълнението на дългосрочния план на правителството за дългосрочната грижа и за деинституализацията на възрастните хора. В много общини има наболяла нужда да бъдат подпомогнати възрастни хора, които живеят в отдалечените населени места, които не могат сами да се обслужват сами”, посочи във Велико Търново зам.-социалният министър Зорница Русинова, която откри Информационния ден по процедура „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 2″ на ОП “Развитие на човешките ресурси”. Министър Русинова поясни още, че много често има възрастни хора, които живеят сами, имат нужда от периодично посещение на лекар или медицинска сестра, без да се налага това да бъде част от болничната подкрепа.

Целта на патронажната грижа ще е да обхване самотноживеещи хора над 65 години. Общините ще могат да се сдружават и да кандидатстват с общи проекти, за да получат финансиране. “Всяка една община може да прави партньорства на местно ниво и считаме, че този модел на социално-здравни услуги, когато лекар или медицинска сестра може да посети в дома му човек е по-добре, а не винаги да чакаме хората да дойдат при нас”, коментира Русинова.

Тя съобщи още, че Законът за социалните услуги до края на месец януари трябва да мине на второ четене в парламента. Той ще създаде реална предпоставка за истинска реформа в социалната сфера.

“В него е регламентирано какво представлява социалното подпомагане Към момента има 47 населени места, където държавата не плаща на доставчици за социални услуги. С планирането на потребностите на общинско ниво, а след това и със създаването на националната карта на социалните услуги, няма да остане населено място в страната, където, ако има потребност от социална услуга, тя да не бъде задоволена.

На второ място начинът, по който държавата ще финансира услугите се променя. Вместо да финансираме центрове и домове, както до сега, ще започнем да финансираме комбинацията от дейности, за да може да подкрепим съответните хора със съответната нужда, която имат. Така ресурсът, който държавата отделя ще бъде далеч по-ефективно използван. Законът предвижда още да има агенция, която да лицензира доставчиците на социални услуги”, подчерта зам.-социалната министърка.

Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново