Музейни работници: „Средствата за музеи и галерии са малко, може да се стигне до затварянето им“

Публикувано на вт, 22 февр. 2022
775 четения

Работещите в Регионалния исторически музей и Художествената галерия „Борис Денев“ във В. Търново протестираха срещу 5%-ното увеличение на средствата за българските музеи, предвидени в подготвяния Закон за държавния бюджет за 2022 г. За един час десетки представители на двете културни институции блокираха входа на крепостта Царевец, тъй като според тях това финансиране няма да е достатъчно дори за посрещане на най-належащите нужди.

„Това 5%-но увеличение не покрива и инфлацията, която постепенно наближава 20%. Финансирането не е достатъчно за поддръжката на сградния фонд, което в един момент ще доведе до затваряне на музеите“, посочи д-р Иван Църов, директор на РИМ във В. Търново.

Посещението на крепостта Царевец не бе спряно, а само затруднено. Касата за билети работеше и туристи бяха допускани, но протестиращите им обясняваха защо са предприели тези действия. Почти всички разбираха смисъла на протеста и се съгласяваха с исканията на музейните работници. Водачите на автомобили, които минаваха покрай протестиращите, също заявяваха съпричастността си и своята подкрепа с натискане на клаксоните.

Протестът е подкрепен от близо 150-те работници в музеите в старата столица и 13-те души от екипа на Художествената галерия. От Сдружение „Български музеи“, на което РИМ-Велико Търново, е член, още преди два месеца започнаха борба за увеличаване издръжката на субсидирана бройка с 50%, за да може да се покрие инфлацията и да се вдигнат поне минимално заплатите на хората, припомни д-р Църов, който е член на Управителния съвет на сдружението.

„Една висока заплата в музеите е в размер на 800 лв, а в Парламента е 8 000 лв. Всички политици обичат да се изтъкват, че произхождат от древна нация, че сме най-старата държава в Европа, с богато културно наследство, а в същото време нищо не се дава за тази култура. Редно е тези 7,5 млн. артефакти, които са нашето национално богатство и се съхраняват в музеите, да се поддържат както трябва“, каза д-р Църов. Той отбеляза, че музеите не разполагат с почти никакви средства за консервация и реставрация, което е и една от основните им дейности.

Директорът на РИМ подчерта, че голяма част от тях разчитат на своите приходи, а с ограниченията, които пандемията наложи, посещаемостта им пострада. Той припомни, че дори Царевец, който е единственият обект работещ през абсолютно всички дни от годината, беше затворен в продължение на месеци.

„Тези 5%, които политиците искат да бъдат гласувани в Бюджет 2022 за музеите, не стигат дори да си платим сметките за електричество. В месеците преди декември 2021 г. с новата система за отопление, която неотдавна бе монтирана в Художествената галерия, нямахме никакъв проблем. Всички зали на сградата бяха отоплени и осветени и за посетителите беше много приятно да видят тази промяна, но от януари 2022 г. с новите сметки и с предвидения бюджет, реално няма да можем да си платим само тока, да не говорим за нещо повече“, каза Мартин Митев, директор на ХГ „Борис Денев“. Той отбеляза, че функциите на екипа на галерията са опазването, съхранението и популяризирането на фонда от близо 5 500 единици живопис, графика и скулптура. За това обаче са нужни реставратор, материали, условия за реставрация, уредници, подходяща температура, влажност и т. н. Едва оттук нататък може да се помисли за създаване на условия за достойно заплащане на труда на хора с висше образование, минимум с бакалавърска степен, други с по една или две магистратури, а част от тях и с докторантури. Те са вложили много време и усилия да се обучават и да се подготвят за тези длъжности, а накрая получават заплати близки до минималната, каза Митев и допълни, че едва след това може да се говори за изложби, събития, популяризиране на града и др. подобни дейности.

Николай ВЕНКОВ

сн. Бранимир БОНЕВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново