Приключи задължителната селекция за участие в 23-то издание на Международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра”. От 26 до 28 септември на сцената на МДТ „К. Кисимов” ще премерят сили 96 талантливи момичета и момчета на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 5 възрастови групи и 20 пеещи семейства в атрактивната категория “Family group”.
Във Велико Търново ще пристигнат таланти от Италия, Португалия, Колумбия, Румъния, Латвия, Молдова, Сърбия и България. За първи път ще видим и изпълнители от Сан Марино и Ватикана. Любопитна подробност е фактът, че при последното преброяване през 2024 г. официално жителите на Ватикана са 882-ма и 24-годишната Мелания Ди Джоржо е…една от тях.
Република Сан Марино (34 хил. жители) пък изпраща във В. Търново 23-годишната Илария Ферари.
Конкурсните концерти на 26 и 27 септември и гала концертът на 28-ми обещават един истински празник на красивата и стойностна музика, поднесена от безспорни таланти – носители на сериозни международни награди и отличия, участници и финалисти в големи ТВ – формати.
Макар 1-ва възрастова група да е от 5 до 8 години, тази есен в нея се включват по-малко и само деца на горната граница – седем и осемгодишни.
Сериозно предизвикателство за организаторите стана огромният наплив на изпълнители от 2-ра възрастова група – 9-12 години. Те трябваше да се борят за 20 места на финала, а това означаваше много силни кандидати да останат извън борда. Организационният комитет взе мъдрото решение в името на музиката и таланта – да раздели групата на две – A (9-10 год) и В (11-12 год.) Така на сцената ще видим общо 38 момичета и момчета, сред които ще бъде и класиралата се на 2-ро място в „Румъния търси талант” през 2024 г. само 11-годишна малка певица от гр. Сибиу. В тази група ще чуем и прекрасна авторска песен – „Янтра сребърна”, написана специално за конкурса от таткото на една от участничките. Сред финалистите е и малката Нала от мюзикъла „Цар Лъв” на Държавна опера – Варна, има носителка на титлата Little Miss Galaxy Super Grand Prime, а също и много членове на Клуба на талантливите деца на Фондация „Д. Бербатов”.
Журито безкрайно много ще бъде затруднено в определяне на наградите и в 3-та възрастова група (13-16 год.) Почти всеки финалист от допуснатите 32 изпълнители е много титулован, вече разпознаваем за публиката от изявите и успехите си в различни ТВ-формати – „Гласът на България”, „Нова звезда”, „Като две капки вода”, „The Voice…Kids”, конкурси като „Славянски базар”, „ЕволиФест”, “Next Star”, Азиатските форуми в Казахстан … На сцената на „Сребърна Янтра” ще видим прекрасния изпълнител на ролята на Йоан в мюзикъла „Йоан – синът на гърма”. За първи път ще бъде представена и песен по музика, определена от ЮНЕСКО в четворката на музикалните шедьоври на 20 век. Сред най-ярките имена в тази група е и това на най-добрата изпълнителка на последната песен на Апостола В. Левски на път към бесилото – „Не пей, славею”, както и друга сладкогласна певица, която ще представи с модерно звучене обичана, но много трудна българска народна песен. Тази година любителите на фадо могат да се насладят на тази прекрасна музика направо „от извора”.
Традиционно в 4-та възр. група (17-25 год.) участниците са по-малко, но затова пък – много по-опитни. Един от представителите на родината на белкантото пристига във В. Търново за пети път, а с него са и „италианките” от Ватикана и Сан Марино. Тук честта на България ще защитава и една от 5-те изпълнителки на песента „Янтра” – музикалната емблема на конкурса – пълна отличничка и носителка на държавна диплома за 2025 г., гордост за В. Търново!
Тази година пеещите семейства са „само” 20 от Италия, Румъния и България, но винаги има нещо интересно, нещо, което се случва за първи път. Три поколения певици ще пеят от Дряново – баба, майка и дъщеря. За поредна година ще се насладим на многогласното пеене на триото „Елмина” Систърс от Силистра. Атрактивно участие са замислили и баща и дъщеря от Колумбия с песен на сънародничката си Шакира, както и веселото сем. Василеви от София. След круиз до фиордите на Норверия отново във В. Търново пристига и сем. Санна от Италия с техния малък син, превърнал се в талисман на конкурса миналата есен.
„Нарочно не назоваваме имена, макар че вече всички финалисти са известни. Толкова е трудно и невъзможно да се изброят наградите и успехите на тези талантливи деца и млади хора! Десетки пъти съм била жури по света, но когато селекцията е толкова силна – не искам да бъда на мястото на колегите. Нека звучи хубава музика, а най-добре подготвените – да победят! Важното е, че великотърновци ще могат на 26, 27 и 28 септември да се насладят на един голям, пъстър и многоезичен празник. Входът в МДТ „К.Кисимов” е свободен!”, сподели Румяна Начева – директор и продуцент на МК „Сребърна Янтра”.
Сн. колажи – МК „Сребърна Янтра” – архив



Къде няма да има ток







