Мирко Робов откри колона на Трапезица, определя я като повратна за проучванията

Публикувано на ср, 28 авг. 2013
591 четения

Историческият хълм отново е джунгла, Министерството на културата отпусна за разкопки само 15 000 лв.

Масивна варовикова колона откри при разкопките на хълма Трапезица тази година великотърновският археолог доц. Мирко Робов. Той я определя като важна и повратна точка в археологическите проучвания на хълма.
10 дена се борихме с невероятна джунгла към мястото, което оставихме в безупречно състояние през 2010 година, разказа за перипетиите по началото на разкопките Мирко Робов.
Едва 15 000 лева са отпуснати за археологически проучвания на историческия хълм Трапезица през това лято. Единственият археолог, който получи средства да копае там, е доц. Мирко Робов. Две седмици той се бори с разчистването на избуялата растителност, за да стигне до обекта си. Доц. Робов получи парите за разкопки от Министерството на културата със съдействието на кмета на Велико Търново Даниел Панов, поставил въпроса пред служебния премиер Марин Райков.
През 2010 година установихме контурите на голяма и представителна сграда в югоизточната част на манастира пред църква номер 3. Това е вторият манастир, установен на Трапезица, и от само себе си поставя въпроса къде точно са били мощите на свети Иван Рилски между 1195 и 1469 година.
Според житието на светеца – Драгановия миней, е указано, че църквата, където са били мощите, е в манастир, описва предисторията на проучванията доц. Робов. Към тази голяма сграда през 2010 г. установихме, че отвеждала порта, оформена като изключително представително съоръжение. Тя има сводова конструкция и е стенописана от вътрешната страна. Отвън фасадите са украсени с керамопластични елементи. Тази сграда ще бъде предмет на теренните проучвания в настоящия археологически сезон, поясни археологът.
При отстраняването на растителността, установихме голяма колона в югоизточния ъгъл на тази сграда. Колоната или е от конструкцията, носила купола на църква номер 3 и свлечена по насипа при проучванията в кампанията през 1879 година на д-р Берон, или при разкопките на Жорж Соьор през 1900 г. Има и втора хипотеза за произхода на колоната. Според доц. Робов тя може да произхожда от близо разположената представителна кръстокуполна църква номер 4.
Вижда се около една пета от повърхността на колоната. Първата ни задача е да я почистим добре, да я завъртим, за да потърсим графити или надписи, което ще бъде много сериозно откритие, защото надписи се откриват най-рядко при археологически разкопки, коментира Мирко Робов.
Сградата, която проучваме, има съществен принос към Трапезица. Тя очевидно е представителна и е свързана с плочникова настилка към самата църква номер 3. Най-вероятно там е била разположена манастирската трапезария – втората по значимост сграда в един манастир, или манастирската игуменарница, или и двете, което е най-вероятно, предполага археологът доц. Мирко Робов. Това предстои да се установи и ще бъде най-сериозният резултат от тазгодишното изследване, посочи археологът.
Задача на проучване остава установяването на храмовия патрон. Намериха се няколко подглазурни монограма с буквата “Б” върху фрагменти от съдове, изработени в сграфито техника. Това е явление, което най-общо е свързано с култа, обясни доц. Робов, давайки като пример монограмите на царете от търновския престол Иван Шишман и Иван Александър, на патриарсите Теодосий II и Евтимий, на патрони на важни столични храмове като “Св. 40 мъченици”, на Теодосий Търновски и други. Според доц. Робов това “Б” ще отведе археолозите към храмовия патрон на църква номер 3. За сега предположенията са насочени към божията майка Богородица.
Манастир, който се намира западно от църква номер 3, е друг обект, който изследват археолозите този сезон. При другия манастир, при църква номер 8, е установен голям гроб, намиращ се в предверието на игуменарницата. Погребаните там са безразборно нахвърлени, а това е представителна извадка на населението на Трапезица. Най-вероятно тези хора са намерили своята смърт при голямата чумна епидемия в средата на XIV век. От тази гледна точка, по-вероятното място, където са се съхранявали мощите на свети Иван Рилски, трябва да се окаже манастирът при църква номер 3, смята археологът.
Заради ограничения бюджет при тазгодишните археологически разкопки на Трапезица се работи максимално пестеливо. Основното перо от средствата ще бъде съсредоточено върху непосредствена теренна работа, посочи доц. Робов. Разчетите му са тя да продължи най-рано до средата на октомври.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново