Министърът на културата Боил Банов: Приходите от дейност и продажба на билети трябва да остават в театрите и оркестрите

Публикувано на пт, 9 юни 2017
210 четения

Министърът на културата Боил Банов (вляво), зам.-кметът Ганчо Карабаджаков и директорът на общинската дирекция по култура Нелина Църова участваха в работна среща с представители на културната общност във Велико Търново и Горна Оряховица.

Приходите от дейност и продажба на билети трябва да остават в театрите и оркестрите, за да бъдат реинвестирани в развитие и подобряване на базите на тези институции. Това свое виждане по отношение на методиката на финансиране на музикално-сценичните изкуства обяви във Велико Търново министърът на културата Боил Банов.
Той съобщи, че в този управленски мандат децентрализация на сценичните изкуства трябва да има. “За да се случи това, кметовете по общини трябва да имат пари да поемат издръжката на театъра в своя град, както и да обезпечат артистите и музикантите. Това е голям финансов ресурс, с който общините не разполагат. За децентрализация можем да говорим, когато сме подсигурили наличния ресурс и устойчивото развитие на културните институти”, заяви Боил Банов.
Той обясни, че от министерството са разработили нов модел за определяне на финансирането на културните институти, с който вече частично са запознати директорите в страната. “Предстои да го обсъдим по-детайлно и ще го въведем само ако те преценят. Това може да стане най-рано от 1 януари 2018 г. Насила обаче нищо няма да правя. Този проект е продиктуван от гилдиите, които са поставяли нееднократно през последните години въпроса, че имат нужда от по-устройчив и по-ясен модел на финансиране”, каза още министърът.
Той обясни, че предлаганата от МК нова методика е по-европейска, с не толкова изразен пазарен характер. По думите му тя ще подсигури на културните институти така необходимата стабилност. “Моделът предвижда МК да поема твърдо 70-75 % от тяхното финансиране на годишна база, а останалата част – това, което си изкарват като приходи, подкрепа от общините, по проекти или от меценати, да си остава в тях. Това е един по-устойчив модел, в който те могат да функционират сравнително прогнозируемо и в същото време, ако увеличават своите приходи, участват в повече проекти или пък общината реши да ги подкрепи, да могат да печелят. Така, по преценка на директора, тези средства ще могат да се реализарат за допълнително материално стимулиране или за реинвестиране в по-добър продукт. Така искаме да постигнем един по-устойчив социален модел с ясно изразен пазарен елемент”, посочи Боил Банов.
“Мен ако ме питате, аз съм изцяло за пазарен принцип, но в България нямаме пазар, страната ни е малка и културният пазар е свит. Много са качествените хора, които ползват културен продукт, но за съжаление те не са голяма част от обществото. Трябва да се съобразяваме с това и както пазим културно-историческото наследство, така трябва да пазим и действащите артисти и творци”, заяви министърът на културата.
По молба на директора на МДТ “Константин Кисимов” Васил Вълчев той се ангажира от МК да подсигурят средства за изготвяне на проект за енергийна ефективност на сградата на театъра. Театралният шеф информира, че храмът на Мелпомена в старата столица е построен през 1972 г. и от тогава там основен ремонт не е правен. Спешно трябва да бъдат извършени ремонтни дейности по течащия покрив, камерна зала и водопровода. Вълчев постави и проблема за лошото състояние на транспортната техника, с която разполага търновският театър, а той е сред най-пътуващите в страната. Директорът помоли за съдействие за подсигуряване на автомобили, макар и втора употреба, но в по-добро състояние, с които артистите да могат да ходят по турнета.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново