Менингитът е коварна инфекция, която често се маскира като обикновена простуда

Публикувано на ср, 31 юли 2013
28751 четения

Само за юли 2013 г. четири души във Великотърновска област се разболяха от вирусен менингит, от които две деца от една и съща детска градина в старата столица. За първото полугодие на годината болните от менингит са били 6, но въпреки повишената заболеваемост през юли от Регионалната здравна инспекция изключват епидемия.
Менингитът е възпаление на обвивката на мозъка и е коварна инфекция, която често се маскира като обикновена простуда. Това е много опасно, тъй като неоткрито заболяването може да доведе до летален изход, казва д-р Албена Ламбева, епидемиолог и директор на РЗИ (на снимката). Болестта протича в няколко форми и именно едната е като обикновена настинка. На първо време се появяват хрема и болки в гърлото. Болният се усеща много слаб, боли го и главата. Температурата започва да се покачва. На пръв поглед – нищо особено. При по-силен имунитет всичко това може да премине дори без лечение или с традиционните лекарства.
Но при други хора инфекцията се развива нататък и за броени часове могат да настъпят усложнения. Мозъчните обвивки се възпаляват и състоянието на болния се усложнява. Затова той трябва да се лекува само в болница. Иначе може да се стигне до тежък сепсис и смърт.
Трябва да се разбере, че нито една болест не бива да се оставя да премине от само себе си, обяснява д-р Ламбева. Особено ако става дума за дете, бременна жена или възрастен пациент. Необходимо е да се потърси лекар, който ще различи менингококовата инфекция от обикновената респираторна вирусна инфекция.
Стресът и преохлаждането повишават риска от менингит. По-уязвими са хората с отслабен имунитет, а това са пациенти, прекарали грип, отит, бронхит и други хронични заболявания. И не на последно място, ако човек прекалява с тена или в солариума. Но най-податливи на заболяването си остават децата и тинейджърите, както и възрастните над 60 години. Пациенти с диабет и бъбречна недостатъчност, онкоболни и алкохолици също влизат в рисковата група по заболеваемост.
Какви са симптомите?
Висока температура до 40 градуса, тежест в очите, силно главоболие, отпадналост, болки в мускулите, сънливост, липса на апетит, повръщане и стомашно-чревни разстройства са едни от основните белези на заболяването. Много типично е, че болният се дразни от светлината и има скованост на врата, като не може да навежда главата си към гърдите. Но тези симптоми са само ориентири. Затова лекарят трябва да настоява за бактериологична посявка – намазка от носа и гърлото. Ако менингококът вече е проникнал в кръвта, заболяването може да се прояви във вид на кожен обрив. А той може да се “маскира” като алергия, морбили или рубеола.
Най-честите изследвания за диагноза на заболяването са и лумбална пункция – най-важна, микробиологичен анализ на ликвор, рентген на гръден кош, скенер на глава за търсене на хидроцефалия и абцеси.
Менингококовите заболявания са различни и зависят от причинителя.
В случая менингитът може да бъде бактериален, туберкулозен, вирусен, микотичен (гъбичен), паразитен, асептичен (без установен причинител). Но най-често се проявяват вирусният и бактериалният менингит.
Според вида на възпалението се различават пък гнойни (най-вече бактериални) менингити, серозни (вирусни), фибринозни (туберкулозни), хеморагични и др. Съществуват около 13 серогрупи, като 6 от тях причиняват по-голямата част от менингита в световен мащаб. Те са A, B, C, W-135, X, Y, а за Европа главен е типът В.
Симптомите обаче са различни и според възрастта на болните, казва д-р Ламбева. При бебетата – когато ги взимаме на ръце, могат да плачат и да имат обриви. Възможно е да са с лека треска и по-ниска от обикновената температура на тялото, жълто оцветяване на кожата , издуване в областта на фонтанелата и др. При малките деца може да се наблюдават симптоми на грип – кашлица и затруднено дишане. Възрастните хора пък имат силно главоболие и висока температура.
Как се заразяваме
Това става по въздушно-капков път, което означава, че и целувка може да пренесе инфекцията. Източник на зараза могат да бъдат както болни хора, така и заразоносители, без изразени симптоми. По данни на Световната здравна организация от 5 до 10 процента от хората са заразоносители, но никога не боледуват.
Важно е да се знае, че дори човек да влезе в контакт с болен, той не винаги ще се зарази, отбеляза епидемиоложката. Друг път само от едно ръкостискане с болен човек се заразява. Всичко е строго индивидуално.
Лечението се провежда в болница и зависи от вида на менингита, но най-често се използват антибиотици. Може да се включат и кортикостероиди. Пациентът е под наблюдение, за да не се получат усложнения като загуба на слуха, припадъци или увреждания на мозъка и бъбреците, нарушения в зрението, парализа и др.
Вирусният менингит се среща по-често и протича по-леко. Повечето пациенти с тази форма се възстановяват за около две седмици. В по-леките случаи болният се лекува дори вкъщи. Лечението включва употребата на болкоуспокояващи и противотемпературни медикаменти. Този вид менингит обаче се диагностицира по-трудно, тъй като симптомите често наподобяват грипа. Но хубавото е, че заболяването няма опасни последствия за организма.
Бактериалният менингит е много по-опасен от верусния и се причинява от някои видове опасни бактерии. Към тази група се причислява и най-опасният вид менингит – менингококовият сепсис.
Как да се предпазим?
Профилактиката на менингита е стриктната лична хигиена, макар тази препоръка да звучи доста тривиално. Освен това децата трябва да имат всички задължителни имунизации против заразните болести като морбили, рубеола, паротит и други, тъй като много от усложненията при тях водят до менингит. Вирусният менингит се явява и след прекарано вирусно заболяване, когато имунитетът е отслабнал и не може да се справи с “нашественика”.
Когато детето е контактувало с болен от менингит, то веднага трябва да бъде заведено на лекар. Взема се секрет от гърлото и се назначава антибиотично лечение. Тези мерки са валидни само за периода, докато трае инкубационният период.
Балансираното хранене, достатъчният сън и физическите упражнения действат като профилактика на менингита, отчита д-р Ламбева. Здравата имунна система може да отблъсне инфекцията.
Освен с храната човек може да си набави повече витамини и с хранителните добавки. Витамините A, C, D и Е намаляват възможността от развитие на възпаление на гръбначния и главния мозък. Витамините от групата В подкрепят нервната система, като правят по-трудна появата на менингит. Не забравяйте и витамините от групата на омега-3 мастни киселини, които са едни от основните храни на имунните клетки. Те се съдържат в рибата.
Когато има болни от менингит на дадено място, човек трябва да ограничи контактите си, тъй като рискът от предаване на инфекцията по въздушно-капков път е много голям. Ако това не може да стане, то трябва да се носи маска.
Що се отнася до готвенето, храната трябва да се обработва много добре. Иначе остават бактерии, които увеличават шанса от зараза. При по-висока температура бактериите и техните спори се унищожават, което намалява риска да се заразим с менингит от яденето.
Ако спазваме всичко това през лятото, когато рискът от инфекции е по-голям, менингитът може и да ни заобиколи. И въпреки че вирусното заболяване е по-леко от бактериалното, то също може да доведе до усложнения. Затова трябва да бъдем много внимателни, категорична е д-р Ламбева.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново