Малки и големи се забавляваха на горския празник “Лесовъд за един ден”

Публикувано на пн, 3 апр. 2017
287 четения

За някои от малките лесовъди това беше първото засаждане на дърво.

С горския празник “Лесовъд за един ден” започна Седмицата на гората във Велико Търново. Кампанията стартира в събота в парк “Дружба”, където се забавляваха малки и големи – над 150 ученици от пет училища, деца, родители, баби и дядовци. Гости на празника бяха заместник областният управител Камен Алексиев и зам.-директорът на Северноцентралното държавно предприятие в Габрово инж. Тодор Бонев.
През Седмицата на гората от 3 до 9 април се стараем да покажем на обществото това, което ние, лесовъдите, правим в горите, и да привлечем повече съмишленици, които да ни помагат, каза инж. Петър Воденичаров, зам.-директор на Регионалната дирекция по горите, домакин и организатор на празника, заедно със Северноцентралното държавно предприятие и ДГС “Болярка”.
“Гората е живот” е мотото на тазгодишната Седмица на гората. Инж. Воденичаров отчете ползите на зелените територии, които филтрират въздуха от огромните въглеродни емисии и са ценна дървесина и безценен кислород. По думите му гората има природното свойство да се възобновява, тя не се изчерпва и на мястото на отсечените дървета израстват нови фиданки. Според зам.-шефа на Дирекцията, природосъобразно възобновяване се постига само чрез прилагане на научно-обосновани лесовъдски методи и постоянен контрол на провежданите сечи.
За последните 10 г. площта на горите на територията на РДГ, която обхваща 14 общини във Великотърновска и Габровска област, се е увеличила с над 12 000 ха. Това се дължи на залесени и самозалесили се изоставени земеделски земи. Нарастват и запасите от дървесина, естественият средногодишен прираст е 700 000 куб.м, като средният добив е под 500 000 куб.м, отчете инж. Воденичаров. Той обясни и някои от правилата в работата на лесовъдите за опазването и поддържането на горите.
Най-много емоции, нетърпение и любопитство събра демонстрацията по проверка на камион с дърва за огрев, която домакините бяха подготвили. Двама горски служители преследваха автомобила и го спряха накрая. Те се представиха и започнаха проверка на превозните документи. Измериха кубатурата на каросерията, за да определят дали обемът на товара отговаря точно на посочения в превозния билет. Докато станат ясни резултатите, учениците, притихнали, очакваха да разберат дали това не е крадена дървесина. Накрая се оказа, че всичко е редовно, няма бракониерство и дървата за огрев са законни и придружение с необходимите документи.
След атрактивната демонстрация малките лесовъди се насочиха по групи към южната част на парка, където засадиха 9 едроразмерни фиданки от смърч и ела под вещото ръководство на домакините. Инж. Воденичаров направи проверка на залесяването и остана много доволен от старанието на малките лесовъди. Той отчете, че на територията на РДГ са регистрирани около 130 000 дребни горски частни имоти, средно под 1 ха, и в повечето случаи с няколко собственици. За миналата година са утвърдени 1085 горскостопански програми, а в обслужването на частните гори участват и над 180 лесовъди със средно образование. За съжаление не достигат специалисти, за Дирекцията бяха утвърдени 60 работни места, бяха заети едва 35, каза зам.-шефът.
След като залесиха фиданките, възпитаници на училищата “Бачо Киро”, “Ем. Станев”, “В. Благоева” и “Св. Патриарх Евтимий” сформираха отбори за състезателни игри. Едни рисуваха, други правиха пана от природни материали по темата “Гората е живот”. По забавен начин лесовъди и учители допълваха въображението на децата по време на игрите, което направи емоциите още по-големи.
Накрая всяко дете от отборите си тръгна с подаръци и информационни материали, осигурени от домакините. За родителите и посетителите в парка имаше безплатни фиданки от червен американски дъб. 110 пикирани дръвчета бяха доставили организаторите.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново