Лятното меню на известните готвачи

Публикувано на чт, 15 авг. 2013
2896 четения

шеф Петров

Шеф Петров от Lord of the Chefs прекарва цялото лято на Слънчев бряг, където е неговият ресторант. В него посреща приятелите си не само от България, но и от целия свят. Вечер е между масите, а през деня прави подготовка и се радва на шестмесечния си син. Борис Петров споделя, че чести негови гости са Галена и Галин, заедно с малкия им син Стефчо.
Любимата му лятната рецепта е свързана с мексиканската кухня. Това е гуакамоле, нещо като разядка. Историята му е свързана с индианското племе ацтеки. Гуакамоле е много полезно, заради продуктите, които съдържа. Основният сред тях е авокадото. “Взема се един плод, който е около 200 грама и се изчиства от костилката. След това месестата част се отделя с лъжицата и се намачква. Прибавя се половин домат, нарязан на ситно и сокът на половин лимон. Овкусява се със сол, по желание може да се сложи малко пресен кориандър и съвсем малко наситнен лук”, разкрива рецептата шеф Петров.
Гуакамоле може да се сервира с тортилов чипс, или пък да бъде добавка към пилешко филе или риби – бели и червени риби, а може и така да се яде. Този вид мексиканско кьопоолу утолява жаждата, защото е кисело на вкус, а изглежда и свежо на трапезата. Много е полезно за организма, дава полезни вещества на хората, които постоянно пазят диети и вечно се притесняват за килограмите си. Една порция авокадо между закуската и обяда е прекрасно за междинна храна, казва шеф Петров.
За лятото един от най-добрите български готвачи препоръчва още сурови ядки, както и консумацията на червени плодове – малини и къпини. Те трябва да участват в храната, защото спомагат за нормализиране на кръвното налягане. Сокове от червени плодове са изключително полезни в горещите летни месеци. Кофичка кисело мляко сутрин с малини действа превъзходно на организма.
В менюто ни през лятото трябва да има и много салати, овкусени със зехтин. Рибата също е хубаво да е неизменна част от трапезата ни, защото съдържа фосфор и белтъчини, но да не се пържи, а да се приготвя във фурна или плоча, съветва още шеф Петров.
Работата и почивката редува през лятото малкият магьосник в кухнята Иван Звездев. Готвачът, който, преди да стане популярен, е работил и в трупата на Александър Балкански, споделя, че се подготвя за новия телевизионен сезон – търси нови рецепти, снима предавания. Звездев има и много покани от ресторанти, в които да се изявява като гост готвач. А иначе си почива като всички останали. През лятото намира време и за морето, и за планината. Любимото място на морския бряг е село Крапец, което определя като последното спокойно кътче на родното Черноморие. Малкото рибарско селце се намира само на 10 км северно от Шабла. В Родопите любимото място на Звездев и неговата фамилия е село Левочево, само на 6 км северно от Смолян, където има много хубави къщи за гости. Тишина, спокойствие, добри и гостоприемни хора, чисти продукти в изобилие са нещата, които зареждат популярния готвач.
Рататуй е любимото лятно ястие на Иван Звездев. То е от френската национална кухня и представлява задушени зеленчуци, които са се приготвяли преди всичко в района на Ница. “Неправилно някой в България го определят като френски гювеч. Ястието се приготвя на тиган. Зеленчуците се задушават. По-вкусно е студено, леко е, охладено не тежи, въпреки че е пържено и леко задушено накрая. Прави се от патладжани, тиквички, чушки – червени и зелени, кромид лук, чесън и домати. От тези продукти всеки слага като количество колкото иска, но много важни са подправките – риган, естрагон или тарос, както се казва по вашия край, мащерка, магданоз, розмарин, босилек. Всеки зеленчук се нарязва на по-дребни или по-едри кубчета, запържва се поотделно за две три минутки със зехтин. Първо лука, патладжан, тиквичка и т.н.. Последно се прибавят доматите, нарязани на дребно, загряват се за няколко минути заедно с подправките, посолява се и е готово”, разкрива начина, по който приготвя рататуй Иван Звездев.
Според него това е ястие, което всеки може да си го нагоди по вкуса. “Някой го пекат, но съм говорил с френски готвачи, които са ми казвали, че това е ястие от селската кухня. Приготвяло се е във време, когато е нямало фурни, а само пещи за хляб. Готвело се е на тиган, може и във фурна, но това вече не е същият вкус – едно е зеленчуците да са хрупкави и леко задушени с доматите за няколко минути и съвсем друго, когато са изпечени. Това влияние на вкуса е много съществено”, обяснява чаровният готвач.
През лятото е много важно да се набляга на течната храна, категоричен е Иван Звездев. Той съветва хората да си купят сокоизстисквачка, за да си правят сокове от домати и краставици, които ще ги заредят за зимата с много енергия. Фрешовете през лятото освен от плодове трябва да се правят и от зеленчуци. Сега доматите са слънчеви и вкусни, казва Звездев.
“Рибите също вече са все по-достъпни и ни помагат да се чувстваме добре в жегата. Ние си имаме тюрлю гювеч, плакиите, ако говорим за традиционната българска кухня”, допълва той. Кулинарът съветва още да внимаваме с тестените изделия, които натежават на организма, но който не може без месо, да си направи свинско с прясно зеле.
Весела КЪНЧЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново