Амортисьорите са важен елемент от окачването на автомобила, което представлява връзката между купето на автомобила и гумите му. Всеки автомобил е с по четири броя амортисьори, които са разположени между колелата и шасито.
Източник на изображението: Pixabay
По своето действие амортисьорите наподобяват помпи. Устройството на един амортисьор представлява цилиндър с бутало, в който има масло или газ под налягане (азот).
Амортисьорите са такива автомобилни части, които са подложени на голямо натоварване и поради своята функция и местоположение експлоатационните им условия са неплагоприятни.
Освен че осигуряват нашия комфорт по време на каране на автомобила, те също така спомагат за добрата стабилност и управляемост на автомобила и допринасят за едно по-безопасно каране.
Източник на изображението: Pixabay
Амортисьорите допринасят за стабилността и устойчивостта на автомобила при различни пътни и атмосферни условия като остри завои или силен вятър. Това се дължи на факта, че те поддържат колелата в постоянен контакт с пътната настилка.
Основната роля на амортисьорите е да абсорбират вибрациите по време на движение и да позволяват комфортно возене дори при преминаване през пътни неравности. Амортисьорите омекотяват друсането на автомобила при преминаване през дупки, като в същото време автомобилът може да продължи да се управлява прецизно.
Има различни видове амортисьори за автомобили. По начина си на монтиране биват предни и задни, а според това дали в цилиндрите им има газ или масло се делят на газови и хидравлични.
Както е с всички части на автомобила, амортисьорите също се повреждат с времето. Повредата при тях се изразява в изменения в устройството им, което и води до неефективната им функция. Дори само един от елементите на даден амортисьор да е повреден, това се отразява на неговата функция.
Износването на амортисьорите включва деформиране на елементите им, нарушение в работата на клапаните им и херметичността им. Вследствие на намалената херметичност се получава изпускане на масло или газ, което и кара амортисьорите да функционират с по-малка ефективност.
Източник на изображението: Pxhere
Кога трябва да сменим амортисьорите?
В зависимост от това доколко са повредени амортисьорите се определя дали да ги ремонтираме или направо да ги сменим с нови. Смяната на амортисьорите с нови се препоръчва след изминат пробег от около 80 000 км. Добре е средно на 20 000 км. да се прави диагностичен преглед на амортисьорите в сервиз, за да се открият и ремонтират навреме евентуални повреди.
Амортисьорите трябва да се сменят винаги в комплект.Тоест сменят се заедно двата предни или двата задни амортисьора.Също така се препоръчва при смяна на амортисьорите да се сменят също тампоните и маншоните, както и да се направи реглаж на колата.
Има някои признаци, по които можем да съдим дали амортисьорите са износени или не. Важно е да споменем факта, че признаците за повреда се проявяват постепенно и за да ги забележим, трябва просто да проверяваме редовно състоянието на амортисьорите.
Източник на изображението: Wikimedia Commons
Кои са най-честите признаци за повреда в амортисьорите?
- увеличен спирачен път
- необичайно люлеене на каросерията при преминаване през неравности и накланяне на автомобила напред при преминаване през опасни завои
- следи от неравномерно износване по профила на гумите
- поява на странен шум от странична част на автомобила
- при преминаване през опасни завои, ускорение на автомобила или спиране самият автомобил се снизява надолу
- теч на масло от булата на амортисьорите
- наличие на ръжда по опорите на амортисьорите
- деформации по повърхността на амортисьорите (канали, набраздявания)
Кои фактори най-често водят до повреда в амортисьорите?
- често каране по неравни терени
- много интензивно управление на автомобила
- некачествено изработени амортисьори
- големи температурни промени
- липса на правилна експлоатация и проверка на състоянието
- каране с недостатъчно масло в резервоара
- натрупване на замърсявания, наличие на корозия по елементите в резултат от контакт с вода и сол, повреда от химически активни вещества