Как да извлечем максимума от аюрведа

Публикувано на чт, 28 окт. 2021
83 четения

Традиционната индийска медицина (аюрведа) произхожда от древните научни системи, така наречените на санскрит веди. Нейните корени са в индуистките упанишади.

Намерени са 25-вековни писмени данни за аюрведа, които свидетелстват, че тя се развива още от онези времена. Някои дори твърдят, че учението е на повече от четири хилядолетия.

Въпреки огромната си история, аюрведа е наука и като всяка наука гледа напред към прогреса. За разлика от западната наука, тя не прави ултимативно разграничение между старо и ново, между спиритуален и обективен подход, а напротив – опитва се да ги обедини и да потърси баланса между двете крайности.

Какво е аюрведа и какво я прави толкова специална?

Погрешно е широко разпространеното схващане, в тази част на света, че аюрведа се приравнява едва ли не на натуропатията, т.е. на билколечението. Определено отварите и билките са широко залегнали в нея, но всъщност нейните лекове далеч не се изчерпват само до там.

Още една ключова разлика, която разграничава индийската медицина от западната е отношението към здравето. В Индия се смята, че най-важно е да се подходи превантивно, за да може проблемите по възможност изобщо да не възникват. Именно това прави населението на тази страна статистически толкова здраво дори в лицето на опасности, бедност, социални предизвикателства, природни бедствия и др.

Според аюрведа, например, всяка храна или напитка, която приемаме, дори въздуха, който дишаме оказват влияние върху нашия здравословен статус. За съжаление, голяма част от тях в днешно време съдържат токсини (на санскрит – “ама”). Тези вещества се натрупват постепенно в организма ни и създават проблеми в неговото функциониране. Стресът, шумовото замърсяване и вредните ултравиолетови слънчеви лъчи, на които сме изложени всеки ден, водят до прекомерно повишаване на токсините у нас.

Физическото боледуване според индийската медицина е пряко свързано с нашето енергийно, духовно и емоционално тяло.

Как да извлечем максимума от терапията с аюрведа методи?

За да бъде ефикасна аюрведа терапията , тя трябва да бъде съобразена, както със състоянието във вашия конкретен случай, така и с вашата естествена природа, наричана в индийската медицина конституция. Ако не сте наясно каква е вашата, можете да получите приблизителна информация дори безплатно в интернет.

За да бъдете сигурни обаче, че лечението ви е подходящо, безвредно и ще даде афект, ние ви препоръчваме да се консултирате най-напред със специалист. Споделете с него пълната си медицинска диагноза от лекуващия лекар. Задължително аюрведа терапията трябва да бъде съвместима, ако приемате някакви медикаменти от конвенционалната фармакология.

Яж, храни се, медитирай

kitaiska-hrana

Аюрведа е позната в Европа, като холистична наука. “Холизъм” на древногръцки означава “цялостност”. Този вид подход в медицината и психологията в последните години намира все по-широко приложение дори и на Запад.

Трябва да се спомене, че източните науки по презумпция са холистични, тъй като житейската философия по тези земи обуславя това. В аюрведа това на практика означава, че се стремим да лекуваме не просто проявленията на дадено заболяване, а да изкореним предпоставките за него и да го прекъснем изоснови.

В духа на комплексната терапия, индийските лечители изрично препоръчват редовни йога занимания. Още от незапомнени времена, за индийците това е ежедневна практика, която има не само физически, но и спиритуален характер.

За да бъде ефективна практиката ни, трябва внимателно да избираме асаните и вибрацията, върху която искаме да се насочим в нашата тренировка. В йога, конкретните пози имат свои съответстващи характеристики и оказват благоприятно влияние на някои конституции, докато за други могат да повлияят негативно върху общия баланс. Затова ви съветваме да практикувате с инструктор поне в началото.

Yoga

Както казахме, в аюрведа храната има особено значение. За храненето са създадени и редица правила, които трябва да се спазват всекидневно, ако искаме да бъдем наистина здрави и жизнени. Тези правила също варират спрямо индивидуалността (конституцията) на пациента. За сметка на това за всеки в индийската кухня има чудни ястия, които са хем полезни, хем вкусни.

На ayurvedabansko.bg и https://ayurvedasofia.bg/ ще научите всичко за философията на аюрведа!

Снимки: Pixabay.com

loading...
Пътни строежи - Велико Търново