Историята и архитектурата на българските къщи от Възраждането са изследвали в СОУ “Ем. Станев”

Публикувано на чт, 12 юни 2014
1197 четения

Историята и архитектурата на традиционните български къщи от Възраждането са изследвали ученици от СОУ “Емилиян Станев” във В. Търново. В продължение на две седмици петокласници са събирали информация за някои от емблематичните сгради, запазени до наши дни. Сред тях са Лютовата къща в Копривщица, Дудековата къща в Панагюрище, Даскаловата къща в Трявна и къщата с маймунката в старата столица. На някои от обектите Преслава и Стефани от V а клас са изработили и макети.
Проучването на възрожденската архитектура е част от заключителните дейности по проекта “Корени за бъдеще”, по който работи от 2 г. училището. Инициативата е по програма “Коменски”, а СОУ “Ем. Станев” си партнира с учебни заведения в Германия, Италия и Малта. Екипът е осъществил четири пътувания до страните от партньорските училища, в които са участвали 20 ученици и 4 учители. “Тези визити дадоха възможност на децата да се докоснат до начина на живот и традициите на поколения европейци преди нас. Присъствието им в учебни часове позволи да се обменят опит и знания, да срещнат нови приятели, да опознаят чужди светове и да създадат незабравими спомени. Учителите интегрираха дейности по проекта в преподаваните от тях предмети и така часовете станаха по-привлекателни за учениците”, сподели ръководителят на проекта Антоанета Палангурска.
Кристина Симеонова от 11 клас е сред активните участници в проекта,а сега работи усилено над оформлението на приказката “Корени за бъдещето”, в която децата от четирите държави разказват за родните история и традиции. Изданието е отпечатано на английски и е богато илюстровано с фотоси и рисунки. Възпитаниците на “Ем. Станев” са избрали да разкажат за българската роза и наследството на древните траки в Казанлък, за историята на Велико Търново и София.
Около 120 архаизми, които вече не се използват в четирите езика, са събрани в “Речник на забравените думи”, подготвен от децата и учителите благодарение на проекта. Търновските ученици са успели да издирят 30 старинни думи, чието значение са обяснили и превели на английски. В училището вече има мултикултурен музей с експонати от различните държави.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново