Християн Чакъров превръща вкаменелости в красиви бижута

Публикувано на пт, 11 май 2018
511 четения

Християн Чакъров от Велико Търново превръща вкаменелостите, които намира в града и региона, в красиви и интересни бижута. За нестандартното си хоби талантливият мъж използва предимно корал и строматолит, а интересът му към древните камъни е още от ученическите години. След като намерил първия си фосил, Християн се запалил по геологията и започнал да колекционира вкаменелости. По-късно се ражда идеята да започне да ги обработва и да ги превръща в медальони.
Християн е родом от Габрово, но от няколко години живее във Велико Търново. След като завършва психология във ВТУ, започва работа в старата столица, а свободното си време посвещава на семейството си и на нестандартното си хоби.
“Намирането на вкаменелости в нашата географска област е лесно, тъй като преди повече от 150-200 милиона години територията на България е била под морското равнище. След отдръпването на океана и формирането на Стара планина са се образували вкаменелости от различни морски обитатели, предимно корали и строматолит, който е най-старата биологична форма, позната на човека”, разказва Християн. Допълва, че днес повечето хора, които търсят вкаменелости, го правят с комерсиална цел, а не толкова от любов към геологията. Той обаче е запленен от науката и търсенето на фосили му доставя удоволствие, както и превръщането им в атрактивни бижута.
Любопитен факт е, че най-много вкаменелости има в района между Габрово и Севлиево, а откриването на древните камъни за опитното око на Християн Чакъров е лесно и приятно занимание. Според него разпознаването на вкаменелостите не е трудно, ако човек се вглежда внимателно в заобикалящата го природа. Най-много фосили във Велико Търново има край река Янтра и в района на кв. “Варуша”, където могат да се намерят и корали.
Обработката на самите камъни не е трудно и не изисква специални инструменти. По-големите камъни Християн прави на по-малки парчета с помощта на ъглошлайф, след което ги оформя в желаната форма. За по-фината обработка на камъните използва водна шкурка, а за финал ги полира.
Най-честите форми, които избира за фосилите, са капка, сърце и черепи, а самите бижута са подходящи както за жени, така и за мъже. Обича да прави медальони, обеци и гривни, а най-нестандартното му произведение е водно конче, изработено от корал, което е изключително красиво и изящно. Интерес към нестандартните бижута, които са истинска рядкост, има предимно от млади хора, а част от нещата, които е направил, са за чужденци, разказва Християн.
“Бижутата от вкаменелости се харесват, но все още търсенето в България е твърде слабо, тъй като хората не приемат този вид материали като инвестиция, макар че фосилите са ограничен природен ресурс. Подобно на златото, среброто и платината, те на практика са изчерпаем ресурс и там, където днес намираме фосили, след години може да няма нито един и съответно притежаването на такъв камък ще струва много”, обяснява Християн Чакъров. Споделя, че заради служебните ангажименти и грижите за двете деца, не му остава много време да твори, макар че това му носи удоволствие и спокойствие. В момента талантливият мъж усъвършенства уменията си и в обработката на ахат, яспис и други природни кристали. А голямата му мечта е да работи с деца, на които да разказва за различните камъни и да запали интереса им към геологията. Надява се също един ден да успее да превърне хобито си в успешен бизнес.
Весела БАЙЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново