Знаковата църква “Св. Николай” във В. Търново да получи статут и режим на опазване на архитектурно-строителна, художествена и историческа недвижима културна ценност от Възраждането, с категория “национално значение”. Това е решил вчера единодушно Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерство на културата. Заседанието е ръководено от именития археолог проф. Хитко Вачев, а новината съобщи свещеноиконом Славчо Иванов, предстоятел на храма “Св. Николай”. Той уточни, че решението трябва да бъде одобрено от министъра на културата проф. д-р Велислав Минеков.
“От три години се борим за това. Благодарен съм на проф. арх. Николай Тулешков и проф. Миглена Прашкова, които изготвиха даром цялата документация. Благодарен съм и на Димитър Цветков, който докладва преписката пред комисията”, сподели отец Славчо Иванов.
Храмът “Св. Николай” е един от шедьоврите на Колю Фичето. Изграден е в периода 1834-1836 г. Знаков е и с това, че след съграждането на църквата Колю Фичето получава званието майстор. От вдигането ѝ досега са правени ремонти едва за 100-годишнината и след това през 1996 г., когато е пренаредена покривната изолация на храма.
През годините заради слягането на земните пластове сградата постепенно започва да се руши. През 2019 г. благодарение на дарителската помощ на арх. проф. Николай Тулешков е изработен технически план за консервация и реставрация на църквата, който по това време е на стойност 2,8 млн. лв. На два пъти са подавани искания за финансиране през междуведомствената комисия за възстановяване след бедствия и аварии, но без резултат. През април т. г. отново беше входирана документация в междуведомствената комисия. Необходимите средства за ремонта на емблематичния храм са близо 4 млн. лв. Факт е обаче, че често за отпускането на средства от държавата се чака с години, тъй като има входирани проекти от цялата страна. Междувременно продължава и дарителската кампания, която църковното настоятелство обяви миналата година, но събраните до сега пари не са достатъчни за обновяването на знаковата църква.
Весела БАЙЧЕВА