Хиляди посрещнаха Възкресение Христово на Царевец

Публикувано на пн, 9 апр. 2018
297 четения

Над 4000 жители и гости на Велико Търново посрещнаха Възкресение Христово под открито небе на крепостта „Царевец” Сред присъстващите на богослужението имаше туристи от цял свят. Те се изкачиха до Патриаршията „Възнесение Господне”, където се осма поредна година се проведе службата за Пасха. Водеше я Великотърновският митрополит Григорий, а в нея участваха свещеници от епархията. На празника дойдоха кметът Даниел Панов и зам.-кметът Снежана Данева-Иванова заедно със семействата си, областният управител проф. Любомира Попова, зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова, както и други представители на местната власт.

Митрополит Григорий поздрави на повече от пет езика хилядите вярващи. Точно в полунощ владиката отправи своя пасхален поздрав на български, латински, гръцки, английски, френски език към миряните. Той раздаде Благодатния огън, донесен с правителствен самолет от Йерусалим, и поведе литийното шествие, озарено от 200 факли. Светлината от факлите и хилядите свещи създаде неповторима атмосфера и образува атрактивна „огнена река”, която озаряваше пътя от върха на Царевец до площад „Цар Асен I” в подножието на крепостта. Христовото възкресение бе възвестено и със звън на всички църковни камбани.

„Нека Христовото възкресение дари вас и вашите близки със здраве, благополучие, светлина и доброта! Христос воскресе!”, обърна се към хората Даниел Панов. Той припомни, че повече от век и половина на върха на Царевец се е извисявала Търновската и българска патриаршия.

Хиляди осветени яйца и парчета козунаци бяха раздадени на площад „Цар Асен I” на жителите и гостите на града. Жестът бе осигурен от фирмите „Метро Кеш енд Кери България”, Консорциум „Агробизнес” и „ЦБА Асен Мениджмънт”.

Празничната служба в нощта на 7 срещу 8 април на историческия хълм беше осмата от 1393 г. насам. Средновековната традиция беше възстановена през 2011 г. след 618-годишно прекъсване по инициатива на Общината, Великотърновската митрополия и Общинската агенция по туризъм „Царевград Търнов”. Историците твърдят, че последното великденско богослужение на Царевец е извършено през далечната 1393 г. от св. Патриарх Евтимий, месеци преди падането на Търновград под османска власт. Царевец и районът около патриаршеската църква са най-сакралната територия на столично Търново. Там някога са били съхранявани мощите на четирима светци – Михаил Воин, пренесени в църквата лично от Калоян, и на патриарсите Йоаким I, Макарий и Йоаким III.

 

Снимки: Ростислав Грънчаров

loading...
Пътни строежи - Велико Търново