25 са китайските магазини само по главната улица на Велико Търново!
Грозни и опасни китайски стоки заляха старата столица на България – Велико Търново. От спирката на Беляковско шосе до халите и обратно в посока до областната болница има точно 25 магазина, в които стоките са “Made in China” – “Произведено в Китай”, показа проверка на “Янтра ДНЕС”. Не броим обектите в пресечките. Не слагаме в сметката и кварталите.
От магазини “За 1 лев”, за обувки и чанти, за пръстенчета и герданчета, за домашни потреби, та до изцяло китайски мол дават облик на търговията в най-българския град.
Няма човек, който да не е влизал в такъв магазин. Мирише ужасно, а стоките са без коментар. Но хората ги купуват. Обяснението е просто – народът е беден, а тези стоки са евтини. Евтини, но некачествени. Да, но евтини. И така омагьосаният кръг се затваря. Както се затварят все повече и повече български фирми, които произвеждат родни неща. Парадоксите са много. Все мислим за здравето си, а купуваме видимо съмнителни перилни препарати и козметика, които безпощадно изпробваме върху телата си. Говорим за безработица, а пред очите ни китайските магазини назначават китайци. Говорим за насърчаване на родното производство, но хвърляме грешни пари за по няколко чифта китайски чепици, които след месец хвърляме на боклука. Наместо да си купим едни – български, които да носим няколко години.
Какво ли не може да бъде открито в тези псевдосъкровищници на кича и грозотията? Като започнем от обички за 50 стотинки и минем през червило за 1,50 лв., та до изкуствени мигли за 2 лева и лепило за тях за 2,50 лв. Отделен е въпросът дали след такова разкрасяване ще ви останат някакви естествени ресници на клепачите, да не говорим за последващото дълго лечение при офталмолог или дерматолог.
При обиколката ни се натъкваме на обеци за пиърсинг само за 1,50 лева или кичозна тиара за принцеса, която струва 50 стотинки, също и пакет почва за цветя за 60 стотинки.
Китайските магазини са своеобразен сървайвър
за всякакви възрастови и социални групи. Тези магазини винаги са пълни с хора. В тях един до друг пазаруват възрастната жена, тръгнала да си купи леген за 5 лева или възможно най-съмнителните прибори за хранене, до майки на първолаци, които пазаруват като за световно тетрадки по 20 стотинки с тънки и широки редове, подвързии, моливи по 10 стотинки, ножички, острилки….
Магазини “За $ 1” или “За 1 евро” има в почти всички страни по света. В тях се продават дреболии за дома, украшения и дрънкулки, които се купуват точно за долар или евро. Магазините “За 1 лев” у нас са доста изроден вариант на популярните магазини. В тях цените са от стотинки до десетки левове. Най-често стоките са китайски, тайвански, турски или арабски. Какъв е точно произходът им, трудно може да се установи. Защото етикети няма. Или ако ги има, са написани на китайски. Собственикът на магазина или липсва, или пък признава, че купува от 40-50 други търговци, които не са му казали откъде са дадените стоки. Задължителните етикети с описание на стоката на български език, както се изисква от Закона за защита на потребителите, липсват или са изписани с буквално микроскопичен шрифт, който е напълно невъзможно да бъде прочетен, дори да си с отлично зрително здраве. Глобата в този случай, която налага Комисията за защита на потребителите, започва от 300 лева. Неспазване на международните стандарти за етикетиране, заблуждаване на купувачите, дефектни стоки, липса на упътване за ползване на стоката. Много често продавачките “забравят” да дадат и касова бележка. Такива са най-честите нарушения, за които се санкционират собствениците на магазини. В случай че се докаже установеното нарушение, глобата е от 500 до 3000 лв. Китайските магазини са в групата на рисковите обекти, които данъчните следят изкъсо, особено дали реалните обороти отговарят на показанията в касовия апарат. От ТД на НАП твърдят, че засега тази група магазини са в норма и не се е налагало да им се правят извънредни ревизии.
Огромно количество стока, нахвърляна по рафтовете, а където не стига място – направо на земята. Шарения.
“Голямото ровене”
наричат постоянните клиенти посещенията си в магазините с китайски стоки. Повечето хора не се смущават дори от дефектите на някои стоки. Стърчащи конци, разпрани плюшени играчки, липсващо копче. Най-много се пазаруват домакински съдове, прибори за хранене и някоя и друга дреха, обясняват продавачки. Другата стока, която свършва бързо, е домашната посуда. Изненадите обикновено се появяват само след едно ползване – псевдотефлонов тиган за 2 лв. се олющва и става видимо опасен за ползване, тъй като никой не знае какво точно съдържа лющещото се покритие, което може да погълнем. Най-скъпият комплект ножове, вилици и лъжици струва около 5-10 лв. Често те ръждясват след третото миене. За да спести някой лев, българинът масово пазарува козметика, бельо и инструменти. Шампоани, които навън са по 5 лв., тук могат да се купят за 2 до 3 лв. Попитайте какво мислят по въпроса докторите дерматолози. Повярвайте им, причинявате си сериозни щети на косата и кожата. Спестените пари от евтиния продукт после ще избивате със скъпи лекарства.
Покупката на евтини китайски обувки също е доста рисковано начинание. Пред вас има няколко варианта. Да рискувате винаги, когато се събувате на чуждо място, защото краката ви миришат. Да си докарате гадни сърбежи и обриви по краката от изкуствената кожа, лепила, лакове и др. материали, от които са направени чепиците. Или още по-зле – да си причините непоправимо изкривяване на ходилото. Последното важи особено за младите госпожици, които се прехласват по папагалско шарените обувки на огромни платформи.
Китайската инвазия стигна до азиатски мол на ларгото
във Велико Търново. На огромно пространство са струпани гащи за 1,20 лв., плажни артикули, чанти от 5 до 42 лв., модерните дамски три четвърти потури. Един до други се кипрят “самурайски” меч за 110 лева и “дървена” лула за 11 лева.
Няма нужда да ходите до морето, за да си купите магнит за хладилник от Несебър или Созопол, дори не е нужно да се пътува до София. В китайския мол във Велико Търново тези магнити са налични за по 2,50 лева. За щастие търновски няма. Общо за десетачка от китайския мол можете да си докарате визия на порноактриса с мрежести чорапи и прозрачно червено тюлено еротично боди. Между 50 стотинки и 3 лева върви имитационната бижутерия.
Ако искате да попитате нещо, шансът да ви отговорят е почти нулев, защото в магазина работят само продавачи с “дръпнати” очи, които си говорят на китайски. На някакъв странен английски език е комуникацията, която евентуално си позволяват да водят с българите. В разлепянето на етикетите е включено и малко момиченце от азиатски произход, на видима възраст 3-4 години, в чийто речник разбираемите думи са “чао” и “кака”.
Точно в този магазин миналата седмица от Комисията за защита на потребителите направиха масирана проверка, която установи, че на голяма част от стоките няма задължителните етикети на български език, а за други не бяха налични в обекта документите за произход на стоката.
З. ХРИСТОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ