Град от Мурманска област иска да се побратими с Полски Тръмбеш

Публикувано на вт, 7 Дек. 2021
229 четения

Град Кола от Мурманска област поиска да се побратими с Полски Тръмбеш. На 6 декември пристига делегация от града на северното сияние, която връчи на кмета Георги Чакъров предложение за побратимяване. Поканата бе връчена от Иля Виноградов, председател на Съюза на писателите в Русия за Мурманска област и ръководител на множество културни руско-български проекти. Той е сред инициаторите за провеждането и на похода Славянски ход, който през 2018 г. тръгна от Северния полюс със забиване на копие на Самарското знаме и премина през много славянски държави, а в Сърбия бе посрещнат от президента на страната.
43-годишният журналист, който дълги години е работил и за Руската телеграфна агенция ИТАР-ТАСС, поднесе и скромни подаръци на общинското ръководство. Той връчи и благодарствен адрес на инж. Киро Маринов, дългогодишен председател на Дружеството за приятелство с народите на Русия и ОНД. Сключването на договора за побратимяване с град Кола, който е с около 10 000 жители, вероятно ще се случи там идната година – или за 24 май, или през септември, когато са празниците на града.
Награда за Община Полски Тръмбеш и други български културни дейци ще бъдат връчени от Иля Виноградов в София в сградата на Съюза на българските журналисти. Това се прави от Мурманска област за пръв път от 35 г. В далечната 1986 г. за пръв път в Мурманск от целия бивш СССР се чества Деня на славянската писменост и култура. През 1991 г. България подарява на Мурманск паметник на Кирил и Методий, като идеята е на тогавашния културен министър Георги Йорданов. През 2021 г. с телемост между Мурманск и България се отбелязват годишнините на двете дати. Сега на живо и въпреки пандемията Иля Виноградов е в България да връчи награди, макар и 35 г. по-късно, както каза самият той.
Делегацията от Мурманск в Полски Тръмбеш бе свързана и с проекта„Руский уголог” /руски кът/, който се провежда в десет български училища в различни градове, където се изучава руски език. На деца от СУ” Цанко Церковски” бяха показани различни руски традиционни облекла и бе подарена карта на Русия, за да научат къде се намира далечният Мурманск. Трите дами от Мурманск по въпросния проект накичиха хлапета с ушанка, традиционен шал и други народни аксесоари.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново