Пилешко тимбале, салата “Латино” и десерт от медени топки бяха само част кулинарните изкушения на страните от Карибския басейн и Латинска Америка, които дегустираха десетки търновци миналата вечер. Традиционната вечеря беше част от изненадите, подготвени в рамките на първата латино фиеста във Велико Търново “Feel & Dance”.
Вечерта започна със салата по рецептата, която всяка домакиня в Доминиканската република приготвя лесно и бързо. Достатъчно е да смесиш и овкусиш с подходящи подправки крехка салата айсберг, царевица, картофи с топено сирене и краставица. Почитателите на латино кухнята похапнаха и пилешко тимбале с бекон, което беше основното ястие за вечерта. Тимбалето обикновено се изпича в купички като тези за крем карамел. От пилешкото се оформя кошничка по стените на съда, а вътре се поставя плънката, която може да е най-разнообразна – гъби, зеленчуци, бекон, сирене, много подправки като куркума, мащерка и др. За десерт домакините предложиха кулинарно пътешествие до далечна Колумбия, което беше съпроводено с вкусни медени топки, полети с ментов сос.
За ценителите на добрите питиета беше предложена известната в цял свят испанска сангрия. Лятната напитка се забърква от специален сорт вино, което се произвежда само на Пиринеите. Към него се добавят водка, портокалов ликьор, коантро и два вида безалкохолни напитки. Уникален вкус на питието с лек градус обаче придават няколкото вида плодове – портокали, лимони, ябълки, които се добавят, нарязани на кубчета.
Десетки деца и майки с бебета вече втора вечер се възползват от безплатните уроци по горещи латино танци, които се провеждат на открито в парк “Марно поле”. Те също са част от фестивалната програма. Като начало инструкторките Дарина, Иглика и Ваня показаха на ентусиастите стъпките от меренге и салса. Щурото парти за децата в парка снощи беше съчетано с пъстър карнавал, като клоунът Роджър забавляваше най-малките. Участниците, които се появиха на шареното веселие с най-оригинален костюм, получиха награди.
Фестивалът се организира от денс студио “Ун Бесо” с финансовата подкрепа на Община В. Търново.
Златина ДИМИТРОВА, сн. личен архив