Гимназисти забавляват малките туристи в “Средновековно школо”

Публикувано на вт, 11 окт. 2016
304 четения

През миналата седмица младите аниматори от гимназията по туризъм представиха своето Средновековно школо пред група бесарабски българчета от Украйна, които гостуваха във Велико Търново и посетиха храма “Свети 40 мъченици”.

Бъдещи аниматори от ПГ по туризъм посрещат посетителите във великотърновските музеи

Животът на търновските боляри през Средновековието представят пред многобройните туристи в историческия храм “Свети 40 мъченици” ученици от Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон”. Те посрещат посетителите в характерни одежди, копия на облеклата от онази епоха и задължителните към тях аксесоари. За да направят посещението в музея на малките деца по-интересно и вълнуващо, гимназистите им предлагат своя туристически продукт “Средновековно школо”. Със занимателни беседи, работилници и игри бъдещите аниматори запознават учениците от начален курс с историята на България и им помагат да се потопят в духа на столичния Търновград.
18 дванадесетокласници от специалност “Туристическа анимация” са ангажирани в Средновековното школо. В началото те разказват на децата за величието на Второто българско царство и църквата “Свети 40 мъченици” под формата на екскурзоводска беседа. След това ги канят в дворцовата работилница, където малчуганите с помощта на каките и батковците изработват различни символи от онази епоха. Преди да си тръгне, всяко дете получава и болярска диадема за спомен. В друго ателие бъдещите абитуриенти разкриват част от тайните на средновековната кухня. Там малките ученици сами приготвят дворцова почерпка, която после заедно похапват. Бонбоните с тахан и кайсиите с мед и орехи са се превърнали в запазена марка на забавния кулинарен курс. За да бъде веселието пълно, гимназистите представят и средновековни танци.
Интересният тур в “Свети 40 мъченици” завършва с познавателната игра “Загадките на Средновековието”, в която малките туристи влизат в ролята на археолози и търсят находки, скрити в храма. Чрез различни предмети, които намират, те разчитат и посланията на Асеневци и Шишмановци, оставени за поколенията.
Около 200 деца от различни училища и детски занимални в старата столица са преминали през Средновековното школо на учениците от гимназията по туризъм. Този атрактивен туристически продукт те са разработили сами и е част от задължителната за тях учебна практика, която провеждат в тясно сътрудничество с екскурзоводите от Регионалния исторически музей. Около четири месеца през миналата учебна година гимназистите са работили над своя амбициозен проект. Техен консултант е историкът и преподавател във ВТУ доц. Иван Лазаров, който издаде книга с рецепти от средновековната българска кухня. На младите аниматори са помагали още директорът на музея Иван Църов и Соня Петрова, която е музеен експерт и уредник. Учениците се обучават под ръководството на преподавателя по туризъм Снежана Стефанова. По нейна идея бяха създадени Средновековното школо, “Коледа по болярски” и други туристически продукти, които нейните възпитаници предлагат на туристите в старата столица.
За да подготвят всяка изява, учениците залягат здраво над книгите. Освен че четат в интернет, те посещават ежедневно читалнята в библиотеката и се потапят в историческите четива и специализираната литература. “Младите хора подхождат с голям интерес, отворени са за тези знания, заедно обсъждаме всяка стъпка, дават идеи”, споделя Снежана Стефанова. Освен любопитната атракция, която обогатява туристическите пакети във Велико Търново, другият ефект от обучението е, че учениците се научават да ползват литературни източници и придобиват творчески умения, тъй като сами разработват програми за туристическа анимация и оформят сценарии за различни събития. Освен това развиват комуникативност, умения за работа с хора, адаптивност. Така формират и богата обща култура, каза още преподавателката. Тя е убедена, че нейните възпитаници излизат на туристическия пазар конкурентоспособни и могат да разчитат на заетост и на професионално развитие.
Професионалната гимназия по туризъм единствена в област Велико Търново предлага обучение в специалност “Туристическа анимация”. Тя беше въведена преди седем години, а първият випуск завърши през 2013 г. 60 на сто от нашите випускници са студенти по туризъм и практикуват професията по Българското черноморие и курортите в Гърция и Испания, споделя наблюденията си Снежана Стефанова. Специализираните предмети са застъпени 8 часа седмично, а в процеса на подготовка учениците усвояват тънкостите на хотелската, културна и детска анимация.
“Професията на аниматора е сравнително млада, но има голямо бъдеще. Тя навлезе сериозно през последните десет години у нас и се развива особено активно най-вече на ниво хотелска анимация. В някои от музеите в страната вече се възползват от услугите на екскурзоводи аниматори. Такива специалисти се търсят и от парти центрове, за да водят сватби, кръщенета, детски празници и други”, обяснява учителката.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново