Гайди, чевермета, скари и веселби превзеха Събора на овцевъдите

Публикувано на пн, 15 май 2017
603 четения

101 каба гайди и гайдари от Калофер, родопски чевермета, димящи скари с вкусни мръвки, народни гозби, бира на корем, непрекъснати опашки за вкусотиите, голям интерес към аукциона и състезания на животни, а също и народни веселби превзеха Шестия събор на овцевъдите в България, който се проведе в почивните дни на поляните на Петропавловския манастир при Лясковец. Над 1000 животни и над 300 фермери и производители на млечни овчи, кози, краве и биволски млечни продукти, биохрани, занаятчии, търговци на селскостопанска техника, оборудване и фуражи и десетки хиляди посетители се стекоха на уникалния за Балканите Гергьовски фест на овцевъдите, който тази година стартира седмица след пролетния празник. И през трите дни на събора над 2000 народни певци на две сцени се състезаваха в конкурса “Заблеяло ми агънце”. Имаше специална шатра за децата, които рисуваха, а след това най-добрите рисунки получиха награди. Събора уважиха дипломати, посланици и представители на браншови организации от 25 държави от Европа и Азия. Сред официалните гости бяха новоизбраният заместник-министър на МТСП Росица Димитрова, бившият министър на МЗХ проф. Иван Станков, който отчете с присъствието си новия земеделски министър Румен Порожанов, отложил в последния момент визатата си. При два мандата ректор на Тракийския университет в Стара Загора, сега проф. Станков е изпълнителен директор на УС на Националната овцевъдна асоциация. Водосвет за празника отслужи енорийският свещеник от Горна Оряховица отец Антоний. На Събора присъства Живко Живков, директор на ДФ “Земеделие”, към чието предстоящо финансиране са насочени надеждите на фермерите в цяла България.

Кукери от Банско
прогониха злите сили
Кукери от Банско подгряха обстановката при официалното откриване, а градусите се вдигнаха още повече при изпълненията на калоферските гайдари и 101 каба гайди от Родопите. След това се изви космическата песен “Излел е Дельо хайдутин”, изпълнена от 8-годишната Мария Бечева от Чепеларе, достойна наследница на великолепната Валя Балканска.
Съборът откри Симен Каракалов, председател на НОА, създател, радетел и организатор на събитието. Той апелира овцевъдите да удържат още малко, защото са част от един голям процес, започнал преди повече от 20 години. След много тежката ликвидация на селското стопанство тогава, сега животновъдите търсят изход. Но се надявам, че след няколко години ще тръгнем по този път, където сме вървели в миналото, заяви Караколев. Министър Порожанов беше изпратил поздравителен адрес до Събора. В него се отбелязва, че въпреки трудностите, през 2016 г. общият брой на овцете е над 1,3 млн. глави добитък, а произведеното овче мляко е над 80 млн. л, което е повече със 7 % спрямо 2015 г. Кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова и кметът на Велико Търново Даниел Панов поздравиха участниците във феста. Симеон Караколев и Живко Живков прерязаха лентата. Като председател на Националното сдружение на общините, Панов насърчи производството и употребата на българските храни, които затвърждават нашата идентичност. На сцената се качиха хорът при НЧ “Христо Ботев”, Калофер, следвани от представителния състав на Федерацията на каракачаните в България и фолклорната група на гостите от Румъния.

Ути Бъчваров готви
курбан чорба и кебап с гъби
Телевизионният готвач беше донесъл отново най-големите казан и тиган в света. С 3000 порции агнешка чорба той почерпи хилядите гости. Помагаха му чевръстите баби от стражишкото село Балканци. Жените от пенсионерския клуб “Детелина” разказаха, че ще приготвят още питки със сирене, тутманик, ще варят мармалад. Докато чака да се сготвят манджите, Ути запретна ръкави и се впусна в състезанието за обезкостяване на агне с майстора Ремзи. В своето “царство” тази година авторът на кампанията “В търсене на изгубения вкус” беше поканил десетина села от страната – Салаш, Сенник, Стакевци, Горни Лом, Козаревец, Маринка, Лозенец и др., които сготвиха характерни за техните райони манджи и специалитети. От Бургаско показаха стар начин на биене на масло в дървена буталка, до нея пък семейство от Смолян демонстрира как се произвежда домашно сирене и кашкавал в толум.
Ути обясни, че тази година курбанът представлява смесица от агнешко месо и карантия, варят се костите на 5 агнета и 5 шилета, цяла овца и 20 агнешки главички, а това е много характерна чорба у нас. Този курбан има типични застройки с яйца, кисело мляко и брашно, но аз не я застройвам, обясни охотно Ути. От бульона, многото зеленчуци и картофките се получава чудна гъстота и това е една от моите тайни, каза мастър-шефът, който през цялото време се радваше на изключително внимание от гостите на Събора. Той добави, че за курбана използва по 50 връзки магданоз и джоджен, 50 кг стар лук, 60 кг картофи, 3 кг чесън, 40 връзки пресен лук.
Тази година наблегнахме на шилешкото месо, което е една междинна възраст на животното, което е по-добре угоено и от него могат да се правят феноменални кайми, готвени ястия. Затова от шилета сме направили много вкусен гергьовси кебап с много лук, гъби и пресен джоджен. Едно време в планината е имало много гъби и са се готвили такива кебапи, разказа Ути. И добавя, че за кебапа са използвани обезкостени шилета, 30 кг лук, моркови, пащърнак, 40 кг гъби.
В “царството” на Ути тази година е родопският майстор на сирене и кашкавал от смолянското село Бориково Салих Пашов, който също се радва на интерес и почитатели. Пашата показа как се прави бито сирене по рецепта отпреди 500 години, запазена от векове в Родопите.

Чевермеджията
бай Манол се кахъри,
че още не е пекъл агне
на новата власт
Известният майстор, пекъл агнета на Тодор Живков и Бойко Борисов, не изпусна поглед от чеверметата, които пече по 12 наведнъж, заедно с помощниците си Янко Мазев и Петър Василев от Смолян. Това си е мое изобретение, идвам всяка година на Събора на овцевъдите, нося си инсталацията за печене, подхваща Манол Пелтеков от смолянското село Солища. Той е заложил чевермето още от 02,30 часа през нощта, може би ще бъде готово към 12,00 часа на обяд. Времето не е хубаво, има вятър, агнетата са големи, на полеви условия сме, обясни чевермеджията. Все още училище за чевермеджии няма, но самото приготвяне на месото си има доста тънкости. Кой където ходи, все при мен се връща за чеверме. Ако препечем месото да се пробият коремът и плешките, то се разкапва, става само за кучетата. Всичко да влагаш от себе си, това е тайната на вкусното чеверме, което ще се продава по 300 грама порция за 15 лв., каза бай Манол, който добавя, че чака покана да пече агне за третото правителство на бойко Борисов.

Единственото у нас
читалище на колела
“Бащино огнище”
показват патриоти
Автор на родолюбивата идея е младият Ивайло Шопски. Той разказа, че изложбата тази година е посветена на Руско-турската освободителна война, а старата експозиция от миналата година е намерила своя постоянен дом на Боровец, където всяка година се провеждат ученически лагери. Освен това са експонирани и фотоси на фотографа Асен Великов, съмишленик на пътуващото читалище. Новото на патриотите тази година е патриотичният рецитал, който Шопски прожектира вечер на импровизиран киноекран. Рецитират се стихове на Христо Ботев, Иван Вазов, показват се кадри от стари български филми.

Болната тема
на овцевъдите
са субсидиите и
ограничителните наредби
На аукциона за животни Диян Димов от с. Стряма, Пловдивско, беше довел овце от породата Вакла Маришка овца. Овцевъдът е от потомствено семейство и сподели, че най-голямата болка в бранша е, че не достигат пасищата, мерите и субсидиите. Диян отглежда по 100 овце и крави, няма общинска земя, разпродадена е, а животните трябва да се хранят целогодишно. Млякото си животновъдът продава на мандри и смята, че изкупната цена е ниска – 1,20 лв. за литър овче, 0,65 лв. за литър краве, и с тенденция тези цени да падат. От 15 май кравето става 0,60 лв. за литър, защото животните са на паша, така решили мандрите. Диян каза още, че хората харесват тази порода и купуват агнетата предимно за отглеждане.
Що се отнася до субсидиите, то стигат само за храна на животните и овцевъдът е притеснен дали ще има субсидиране след 2020 г.
Димитър Георгиев, председател на Асоциацията за развъждане на Плевенска черноглава овца, пък заяви, че тази порода е национална гордост, тъй като е българска и е оцеляла през годините на прехода. Според него всяка година качеството на представените животни на Събора се подобрява. Георгиев смята, че протестите на животновъдите срещу Наредба 3 за доказване на продукция за субсидирането са се получили поради недобрата координация между бранша и развъдчиците. Но производството на мляко трябва да бъде обвързано със субсидирането, е категоричен Георгиев.
Браншови организации от
21 страни стартираха Съюз на овцевъдите в Европа
В рамките на Събора до Петропавловския манастир се проведе кръгла маса, на която бе подписан меморандум за партньорство. Идеята е на Националната асоциация за развъждане на млечни овце, чийто председател е Симеон Караколев. Меморандумът бе подкрепен от Австрия, България, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Испания, Ирландия, Литва, Латвия, Молдова, Македония, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Швеция и Холандия. Официални писма за подкрепа на инициативата бяха получени от овцевъдни организации от Франция и Чехия, а гости на събитието бяха представители от Казахстан и Киргизстан.
Новата организация е първата в Европа и е сформирана на географски принцип, а не на политически, в нея ще членуват и държави, които не са членки на ЕС. Целта е да се отстояват професионалните интереси на овцевъдите във всяка държава и на континента. Един от приоритетите на Съюза на овцевъдите в Европа е да се участва при разработването на новата общостопанска политика за програмния период след 2020 г. За по-ефективната си работа новият Съюз ще разкрие офис в Брюксел.
Следващата работна среща на браншовите организации ще бъде през декември 2017 г. На нея ще бъдат одобрени окончателно уставът, структурата и изпълнителните органи на Съюза на овцевъдите в Европа.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново